X Forum Porozumenia w Szkole

JUBILEUSZOWE X GRUDZIĄDZKIE FORUM POROZUMIENIA W SZKOLE

 Nie dlatego brakuje nam odwagi, iż rzeczy są za trudne; to rzeczy są trudne dlatego, że brakuje nam odwagi.  ~Seneka~

         W dniu 23 października 2017 roku w kinie Helios w Grudziądzu odbyło się Jubileuszowe X Forum Porozumienia w Szkole, którego myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z filozofii Seneki.

Forum zorganizowane zostało przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Komendę Miejską Policji w Grudziądzu oraz Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu.

Honorowy patronat nad Forum objął Prezydent Miasta Grudziądza Pan Robert Malinowski.

Obowiązki gospodarzy pełnili Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Sławomira Gajewska, która przywitała zgromadzonych gości i otworzyła Forum oraz Wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego do spraw Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu Pani Małgorzata Cieszyńska. Nad przebiegiem konferencji czuwali doradcy metodyczni ODiDZN, a spotkanie poprowadziła doradca metodyczny języków obcych Pani Monika Rudnicka-Chadaj.

W Forum udział wzięli min. przedstawiciele Policji: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy Pan Mirosław Elszowski, Komendant Miejski Policji w Grudziądzu Pan Dariusz Knoff, Rzecznik Policji w Grudziądzu Pan Maciej Szarzyński, Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu Pan Sylwester Lewandowski, Nadkomisarz Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu Pani Hanna Hydzik, przedstawiciele innych instytucji: Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Pani Jolanta Gruchlik, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych i Rodziny Rady Miejskiej Pani Krystyna Nowak, inicjator powstania Forum Pan Andrzej Cherek, Pani Ewa Herman-Nogowska oraz dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, liderzy WDN, nauczyciele, rodzice grudziądzkich szkół i placówek oświatowych, łącznie 164 osoby.

X Forum poprzedził występ muzyczny podopiecznych Pana Macieja Gburczyka z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej Grudziądz-Węgrowo. Następnie Pani Małgorzata Cieszyńska złożyła serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji X Forum Dyrektor Kina Helios w Grudziądzu Pani Weronice Rydzińskiej.

Pierwszy z wykładów Przemoc rówieśnicza. Wyjaśnienie socjo-ekologiczne przedstawił dr Jakub Kołodziejczyk z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Sophia z Krakowa, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na początku wykładu Pan Jakub Kołodziejczyk zdefiniował odrębność pomiędzy agresją a przemocą, następnie naświetlił perspektywę socjo-ekologiczną rozumienia przemocy. W dalszej części wykładu podkreślił, obrazując to przykładami z życia szkolnego, wpływ rówieśników na przemoc. Ostatnim z poruszanych zagadnień była interwencja.

Następny z wykładów Pseudokibice – funkcjonowanie oraz wpływ grupy na jednostkę zaprezentował inspektor Krzysztof Paczkowski, Dowódca Oddziału Prewencji KWP w Bydgoszczy. Wystąpienie to poruszyło zgromadzonych gości szeregiem przykładów ilustrowanych bogatym materiałem filmowym i były to nieznane szerszej publiczności akty przemocy ze strony grup pseudokibiców. Pan inspektor Krzysztof Paczkowski przedstawił również „Kodeks pseudokibica”, mechanizm funkcjonowania grupy, lidera w grupie i wpływ grupy na jednostkę oraz zwrócił szczególną uwagę na emblematy i szaliki, po których można rozpoznać kibiców wśród uczniów naszych szkół.

Ostatnim z wystąpień był wykład Gniew w ławce szkolnej. Krótkie interwencje przedstawiony przez dr Dominikę Łęcką z Motylarnii – Ośrodka Rozwoju Osobistego i Zawodowego dla Kobiet w Toruniu, socjologa zdrowia, psychoterapeutę systemowego i narracyjnego, promotora zdrowia, autora programów profilaktycznych. Pani Dominika Łęcka w krótkich słowach, ale bardzo obrazowych przykładach, podjęła się wyjaśnienia problemów: emocji jako zmysłu, kontrolowania emocji i niehigienicznej kumulacji emocji oraz gniewu. Następnie prelegentka wskazała jakie kompetencje emocjonalne służą higienicznemu życiu z gniewem i jak rozpoznawać sytuacje przekraczania granic. Na zakończenie spotkania Pani Dominika Łęcka poddała zgromadzonych gości testowi własnych kompetencji emocjonalnych w zakresie wiedzy o emocjach. Bardzo ciekawym uzupełnieniem wykładu dr Dominiki Łęckiej były popołudniowe zajęcia warsztatowe dla nauczycieli zorganizowane w siedzibie ODiDZN w Grudziądzu.

Po ostatniej z prezentacji  Jubileuszowe X Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole zamknęła Wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego do spraw Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu Pani Małgorzata Cieszyńska. Pani Dyrektor wyraziła przekonanie, że zaprezentowane przez prelegentów wystąpienia pomogą zgromadzonym gościom wzmocnić siebie. Abyśmy w konsekwencji bycia silnym, pomagali naszym uczniom i ich rodzicom, nauczycielom, wychowawcom i dyrektorom,  abyśmy w porozumieniu z innymi czynili szkołę przyjazną i otwartą na zmiany i na końcu, abyśmy uczyli się kontaktu z samym sobą i potrafili budować więzy z innymi.

Zamykające X Forum dyskusje zgromadzonych gości toczyły się przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu.

Jubileuszowe X Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole tradycyjnie należy zaliczyć do udanych i wartościowych spotkań praktyków szkolnych, które dało kolejną możliwość wymiany doświadczeń i będzie kontynuowane.

Komentowanie zamknięte.