• Geografia / Przyroda

 

 

Spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia

Serdecznie zapraszam  nauczycieli geografii i przyrody  na  spotkanie 

Sieci Współpracy i Samokształcenia geografów i przyrodników

5 grudnia 2023 roku, w pokoju doradców ODiDZN ul.Legionów 2  o godzinie 16.15 

Na spotkaniu podzielimy się pomysłami na konkursy i imprezy o tematyce przyrodniczej.

JEŚLI CHCECIE JESZCZE DOŁĄCZYĆ DO NASZEJ SIECI  TO PRZYPOMINAM O OBOWIĄZKU WYPEŁNIENIA KARTY ZGŁOSZENIA DO UDZIAŁU W  SIECI

SIEĆ-ZGŁOSZENIE 

Renata Franczak

tel. 697397510

rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl


26.11

Wiele ciekawych artykułów na temat stanu powietrza w Polsce i na świecie znajdziecie na stronie smoglab.pl

Dziś do rozważenia polecam artykuł:

Dlaczego bogactwo gatunkowe jest większe w tropikach?


11.11.

ZAPROSZENIE 

dla nauczycieli geografii i przyrody

Serdecznie zapraszam na konsultację metodyczną  (hybrydowo – stacjonarnie i online)

Gry na lekcjach geografii i przyrody jako jedna z metod pracy z klasą.

21 listopada we wtorek o godzinie 16.30  w ODiDZN  ul. Legionów 2

W przypadku chęci udziału online proszę o kontakt e-mailowy z doradcą w celu udostępnienia linku do spotkania.

Renata Franczak

rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl

tel. 697397510


15.11.2023

WAŻNE

Poniżej artykuł dotyczący Ameryki Południowej, ale czy zmiany nie dotykają też terenów Polski

Klimat zaczyna niszczyć spiżarnię Ameryki

Susza stanie się zjawiskiem powszechnym na całym świecie. O tym, że wiele regionów świata stanie się suchych klimatolodzy mówią od lat. Dojdzie tam do radykalnych zmian. Jednym z takich obszarów będzie południowo-zachodnia część USA, w tym Teksas – największy po Alasce stan USA. To dla amerykańskich żołądków ważny, bo będący na czwartym miejscu pod względem produkcji rolnej, stan. Teraz Stan Samotnej Gwiazdy doświadcza uporczywej suszy. Problemy typowe dla Kalifornii, teraz dotknęły Teksasu.

 

Z Kalifornii do Teksasu

W zeszłym roku to Kalifornia miała ogromny problem z suszą, która dotykała każdego aspektu ludzkiego życia. Od rolnictwa, na bezpieczeństwie energetycznym kończąc. Kiedy wzorce pogodowe uległy zmianie, posucha opuściła ten stan, ale nie zniknęła z USA. Jak podaje w swoim raporcie Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), ten rok w Ameryce był tak samo ciężki, jak poprzednie lata. Zmieniły się tylko regiony.

Ilustracja 1. Procentowy rozkład sumy opadów w USA w okresie 21 czerwca – 18 września 2023 roku. NOAA

Lato w USA było cieplejsze niż zwykle, szczególnie widać to było na południu. W tym właśnie w Teksasie. Pisaliśmy o tym pod koniec lipca. Ekstremalne, wręcz rekordowe upały na południu USA przyczyniły się do szybkiego rozwoju suszy. Działy tutaj dwa czynniki. Pierwszym były właśnie same temperatury, które wzmagały proces parowania, tym samym utraty wody z wierzchniej warstwy gleby. Drugim był brak opadów związany z występowaniem tzw. kopuły ciepła. To zjawisko polegające na utrzymywaniu się przez dłuższy czas wyżu barycznego, który więzi w sobie gorące masy powietrza. Powyższa mapa przedstawia, jak wyglądał procentowy rozkład sum opadów w okresie letnim. Kolory pomarańczowe i czerwone to miejsca, w których opadów było za mało.

Wszystko zaczęło szybko wysychać

Owa kopuła ciepła, której trwałość wzmacniały także konsekwencje zmian klimatycznych w Arktyce teraz już zanikła, ale pozostawiła po sobie odcisk. Raport NOAA, który ukazał się 21 września, mówi o tym, że ochłodzenie nie zmieniło sytuacji. Poza tym ostatnio południe USA ponownie zaczęło doświadczać wysokich temperatur, typowych bardziej dla lata niż jesieni.

Ilustracja 2. Mapa USA pokazująca, gdzie występuje susza o danym stopniu intensywności w pięciostopniowej skali od D0 do D4. W prawy górnym rogu przedstawiona jest mapa samego Teksasu. US. Drought Monitor.

– Pracuję nad jeziorem, więc obserwuję, jak opada – powiedział JM Perez, reporter CNN. – Jesteśmy teraz nieco ponad 18 stóp pod ziemią. Bardzo smutno jest to widzieć, ale z drugiej strony bardzo fajnie jest zobaczyć niektóre ukryte jaskinie. A także historia, która wychodzi na wierzch – mówił Perez. Kiedy zszedł na dno jeziora, wskazał na znajdującą się tam jaskinię. Owa jaskinia zawsze znajdowała się pod wodą.

Jak tłumaczy reporter CNN, w XIX wieku te tereny były suche. Jezioro odsłoniło budowle osadników sprzed ponad 100 lat. Można więc stwierdzić, że to nic nadzwyczajnego skoro. Kiedyś było sucho, więc co w tym złego dziś. Jednak dziś nie mamy do czynienia z naturalnymi procesami, kiedy występują suche lata, a potem mokre.

Ponad połowa stanu jest wyschnięta

– W zeszłym roku mieliśmy szczęście, że w ostatnich trzech tygodniach sierpnia zaczęły się ulewne deszcze – powiedział stanowy klimatolog John Nielsen-Gammon. – Tym razem sierpień nas nie uratował, a wrzesień był nieco lepszy, ale z pewnością nie na tyle, aby spowodować powszechną poprawę – dodał. W części Teksasu od miesięcy utrzymuje się wyjątkowa susza. Trawniki i pola są martwe, drzewa usychają, nawet wzdłuż potoków, które oczywiście są wyschnięte. Rzeka Guadalupe, główna arteria, która przyciąga mieszkańców i turystów, by mogli odpocząć od letnich temperatur wyschła na niektórych swoich odcinkach. Teraz zamiast przyjaznej człowiekowi i zwierzętom oazy znajduje się tam wysuszone koryto rzeki, a grunt chrzęści pod stopami.

Mieszkańcy regionu są przyzwyczajeni do susz i pamiętają tę z początku poprzedniej dekady. Wtedy było bardzo sucho. Jednak to, co dzieje się w tym roku wydaje się być gorsze niż dekadę temu. A jeszcze latem wydawało się, że nie będzie źle, teraz ponad połowa stanu objęta jest suszą.

Teksańska rzeka Guadalupe przez lata była turystyczną atrakcją. Teraz na wielu odcinkach wyschła. Fot. Regan Bender/Shutterstock

Kryzys w rolnictwie

Susza stanowi ogromny problem dla całego stanu. Choć tak jak w przypadku wielu zamożnych regionów świata rolnictwo w PKB ma bardzo mały udział, bo blisko 2 proc. PKB, w liczbach bezwzględnych liczba już nie jest tak mała. To 24,7 mld dolarów rocznych wpływów, gdzie podstawą jest słynna w regionie hodowla bydła. Dramat związany z suszą jest tym większy, że w grę wchodzą nie tylko statystyki gospodarcze. To też ludzie, dla których rolnictwo jest zawodową pracą. Teksas jest drugim po Kalifornii stanem, jeśli chodzi o liczbę osób pracujących w rolnictwie. To blisko 2 mln ludzi, a więc ponad 6 proc. społeczeństwa.

W tym słynącym z hodowli bydła stanie susza doprowadziła wielu ludzi do granic możliwości utrzymania się. Megan Mitchell, która wraz z mężem Clayem hodowała małe stado krów przeznaczonych na mięso w hrabstwie Gillespie, powiedziała: „Jeśli nie będzie padać deszcz, nie chodzi o to, czy nasza studnia wyschnie. To tylko kwestia, kiedy tak się stanie”. We wrześniu Mitchellowie poddali się. Najpierw sprzedali pięć swoich krów, ale teraz sprzedali resztę. Małżeństwo nie jest w stanie wykarmić zwierząt, ani też sprzedawać bel siana.

O sprzedaży krów myśleli już od początku roku, gdyż w poprzednim sezonie Teksas także doświadczył suszy, ale mniejszej niż obecnie. Pierwszy problem pojawił się wiosną. – Od marca do połowy kwietnia nie mieliśmy okrągłych bel – powiedziała Megan. „Nie można było znaleźć okrągłej beli w całym Teksasie”. Potem sytuacja się poprawiła, ale pod koniec lata problem wrócił ponownie. Teraz nie mają już krów, ani siana. W podobnej sytuacji są tysiące rolników. I choć otrzymają oni wsparcie ze strony państwa, to w wielu przypadkach pieniądze nie zastąpią pracy, która była przecież częścią ich życia.

Zasoby wodne szybko się wyczerpują

Choć w przeszłości Teksas przeżywał dotkliwe susze, to były one częścią naturalnych zmian związanych ze zmianami cyrkulacji powietrza. Dziś mamy globalne ocieplenie i świat cieplejszy o ponad 1 st. C. I widać tego skutki. Zasoby wodne Teksasu potrzebne dla rolnictwa, przemysłu i dla gospodarstw domowych szczupleją. W północnej części stanu jezioro North Fork Buffalo Creek ponownie traci wodę. Sytuacja nie jest jeszcze tak tragiczna, jak w latach 2012-2014, ale najwyraźniej zmierza ponownie do tego stanu. Zbiornik wypełniony jest wodą w niecałych 30 proc. W przypadku innych zbiorników wodnych sytuacja jest jeszcze gorsza. Jezioro Travis w pobliżu Austin wypełnione jest w 36 proc. Szybko jednak traci wodę, bo w ubiegłym roku było wypełnione w 49 proc.

Biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację w regionie, władze stanowe już na początku tego roku zatwierdziły ustawę, która przewiduje przeznaczenie miliarda dolarów na nowe projekty, pozwalające lepiej gospodarować wodą. Warto przy tym pamiętać, że problem sprowadza się nie tylko do zmian klimatycznych, ale też rosnącego zapotrzebowania wody. W grę wchodzi także lekkomyślne wykorzystywanie wody, chociażby w przypadku podlewania trawników. Swoje również robi starzejąca się infrastruktura. „W miarę rozwoju gospodarki Teksasu i wprowadzenia Ameryki w XXI wiek zapotrzebowanie naszego stanu na wodę przewyższy naszą podaż. Ponadto Texas Water Development Board szacuje, że 70 proc. naszej infrastruktury wodociągowej zbliża się, osiąga lub przekracza swój przewidywany okres użytkowania” – napisał w oświadczeniu odnośnie ustawy Dan Patrick, zastępca gubernatora Teksasu.

 

Houston i inne szybko rozwijające się teksańskie miasta sprawia, że udział rolnictwa w PKB stanu to zaledwie 2 proc. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę udział pracowników w sektorze rolniczym – będzie ich już trzykrotnie więcej. Fot: Sean Pavone/Shutterstock

Ponura wizja naukowców

Ostatecznie jednak to właśnie globalne ocieplenie będzie stanowić problem. Nie ulega wątpliwości, że bez globalnego ocieplenia, a więc działalności człowieka, takie upały i związane z nimi susze, nie miałyby miejsca. Dr Zong-Liang Yang, profesor na wydziale nauk o Ziemi na Uniwersytecie Teksasu w Austin mówi, że problem stanu „to tylko mikrokosmos sytuacji globalnej”. Jak zauważa, to, co działo tego lata na całym świecie, nieoperlanie nie miałoby miejsca. – Sądzę, że w przypadku trwających obecnie susz bardzo dużą rolę odegrają zmiany klimatyczne wywołane działalnością człowieka – stwierdza.

Zachodnia część USA będzie stawała się coraz bardziej sucha w miarę, jak rosnąć będą temperatury. Cała zachodnia część kraju tak naprawdę zmaga się z trwającą od ponad 20 lat megasuszą. Jak pokazują analizy – najgorszą od 1200 lat. Tylko co jakiś czas przerywaną bardziej wilgotnymi latami. Tyle tylko, że kiedy jeden stan może odpocząć, cierpi drugi. Kilka lat temu w czasopiśmie Nature przedstawiono porażające wyniki badań. – Spodziewaliśmy się, że system będzie znacznie bardziej odporny. Okazało się, że jest wręcz odwrotnie: system wykazuje taką samą wrażliwość na suszę i ciepło, jak w 1930 roku, – powiedział Joshua Elliott, współautor badania. Mówiąc o 1930 roku miał na myśli Dust Bowl – suszę, której nie wywołało globalne ocieplenie. Badacze ocenili, że kiedy dojdzie do wzrostu temperatury o 2 st. C względem ery preindustrialnej, amerykańskie plony spadną nawet o 80 proc. Miejmy nadzieje, że naukowcy się mylą, a do ocieplenia o 2 st. C nie dojdzie.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracujący od lat z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Źródło: smoglab.pl/klimat-zaczyna-niszczyc-spizarnie-ameryki


Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu

zaprasza na spotkania

Zdjęcie

 
9 listopada, godz. 15:15
– Międzyszkolne Koło Astronomiczne dla młodzieży ze szkół średnich.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com
14 listopada, godz.17:00
– Prelekcja „Życie we Wszechświecie. Kiedy je odkryjemy?”
Ludzkość stoi przed historycznym wydarzeniem na miarę „De revolutionibus” Kopernika. Tym ważnym wydarzeniem będzie odkrycie poza Ziemią śladów życia, a może nawet samego życia. Ziemia nie jest centrum Wszechświata (patrz Kopernik) i tak samo życie na Ziemi nie jest jedynym we Wszechświecie. W kosmosie rządzą te same prawe fizyczne co na naszej planecie więc odkrycie życia poza nią jest tylko kwestią czasu. Aktualnie ludzkość jest w przełomowym momencie jeżeli chodzi o badania kosmosu. Odkryto kilka tysięcy egzoplanet, w tym część jest typu ziemskiego. Budowany jest Ekstremalnie Wielki Teleskop, który będzie szukał znaczników życia w atmosferach planet pozasłonecznych. Materia organiczna lub jej pozostałości coraz intensywniej poszukiwane są w próbkach pobranych z komet czy Marsa. Ponadto radioteleskopy cały czas nasłuchują szukając sztucznych sygnałów radiowych od innych cywilizacji. Podczas prelekcji przedstawione zostaną najnowsze wyniki i narzędzia służące do poszukiwania życia poza Ziemią.
Miejsce: Sala Kinowa im. Jerzego Szwarca (Planetarium)14 listopada, godz.18:15
Obserwacje teleskopowe na tarasie obserwatorium astronomicznego.
W programie między innymi obserwacje Księżyca, Saturna, Jowisza oraz innych obiektów astronomicznych.
Uwaga: Obserwacje odbędą się w przypadku dobrej pogody.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com
 
16 listopada, godz. 15:15
– Seans „Nasz Wszechświat”.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com16 listopada, godz. 16:00
– „Akademia Plutona” – Międzyszkolne Koło Astronomiczne dla dzieci ze szkół
podstawowych.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com
 
 21 listopada, godz. 16:00
– Seans „Supernowa” oraz omówienie aktualnego nieba z dużą
dawką ciekawostek astronomicznych.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com21 listopada, godz. 18:00-20:00
– Wyjazdowa prelekcja i obserwacje nieba w Grabowcu pod Grudziądzem.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) oraz Planetarium zapraszają na kolejne spotkanie astronomiczne w Grabowcu pod Grudziądzem.
W programie:
– prelekcja „Życie we Wszechświecie. Kiedy je odkryjemy?” (*),
– nocne obserwacje nieba (zależne od pogody),
Możliwość zapisu do PTMA. W programie między innymi obserwacje Księżyca, Saturna, Jowisza oraz innych obiektów astronomicznych.
Liczba miejsc ograniczona.
Wymagana darmowa rezerwacja poprzez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com
Miejsce:  Grabowiec pod Grudziądzem – świetlica.
23 listopada, godz. 15:15
– Międzyszkolne Koło Astronomiczne dla młodzieży ze szkół średnich.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com28 listopada, godz. 15:00
– Seans „Odległe światy”.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com30 listopada, godz. 15:15
– Seans „Polowanie na ciemną materię”.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com30 listopada, godz. 16:00
– „Akademia Plutona” – Międzyszkolne Koło Astronomiczne dla dzieci ze szkół
podstawowych.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com

W listopadzieDyżury doradcy metodycznego1-on-1s: Why great managers have them and what you're missing out on when you don't | by Manuela Bárcenas | Fellow.app | Medium

Zapraszam do kontaktów z doradcą metodycznym   
–  w poniedziałki  godz. 8.00-8.45
w SP 21, ul. Nauczycielska 19, sala 35
W przypadku wizyty w szkole bardzo proszę o wcześniejszy kontakt.–  we czwartki  godz. 12.45-13.30
ODiDZN, ul. Legionów 2


Lekcje otwarte

9.11  – Lekcja geografii w klasie 5,  godz. 11.45, sala 35

20.11 – Lekcja przyrody w klasie 4,  godz. 11.45, sala 35

Bardzo proszę o wcześniejszy kontakt, ponieważ wejścia na teren szkoły są możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.

 


Konsultacje dla nauczycieli, szczególnie z krótkim stażem pracy Rozmowa telefoniczna po angielsku - przydatne słownictwo i zwroty - Ingless.pl

Zapraszam nauczycieli geografii i przyrody i nauczycieli innych specjalności, szczególnie tych z krótkim stażem pracy, na konsultacje indywidualne

w piątki   8.00 -8-45.

Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie  lub mailowo .

PROSZĘ o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub @ w celu udostępnieniu linku do indywidualnego spotkania na meet lub Skype.

Renata Franczak

rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl

tel. 697397510


17.10

Materiał do przemyśleń co Wy na to?

Platforma ClikMeeting   sprawdziła preferencje Polaków w kwestii czasu i formy edukacji.

  • Co trzeci ankietowany chce lekcji trwających mniej niż 45 minut.
  • 31%  uznaje za dobry pomysł skrócenie tygodnia nauki do 4 dni.
  • Prawie jedna trzecia osób uważa zajęcia w formie hybrydowej za lepsze od tych prowadzonych stacjonarnie w szkole.
  • 27%  respondentów chce, by uczniowie w szkole  wykorzystywali  telefony  w celach edukacyjnych.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1002 ankietowanych w grupach 18–34 lata (26%), 35–54 lata (35%) oraz powyżej 55 roku życia (39%). Wśród respondentów liczba kobiet i mężczyzn była podobna.

Czterodniowy tydzień szkolny i krótsze lekcje

 31% badanych chciałoby skrócić tydzień nauki do 4 dni, jednak  aż 51% czyli zdecydowana większość jest temu przeciwna.

Respondenci zostali zapytani także o koncepcję lekcji trwającej mniej niż 45 minut. Większość z nich (41%) uważa, że czas zajęć byłby za krótki na wyczerpanie tematu lekcji. Jednak dla 37% badanych byłaby to zmiana na lepsze.

Czterodniowy tydzień  nauki testowany jest w Wodzisławiu Śląskim

Na początku 2022 br. przyjęta została Strategia rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026.

Nowa strategia edukacji ma zostać przetestowana do 2026 r. w trzynastu wodzisławskich podstawówkach.

Strategia zakłada, że uczniowie będą uczęszczali do szkoły pięć razy w tygodniu, z tym, że jeden dzień będzie poświęcony pracy projektowej.

Co to oznacza? Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach krawieckich, stolarskich, informatycznych, plastycznych itp.

Polega to na m.in.:

  • odejściu od 45-minutowych lekcji,
  • skróceniu tygodnia nauki do 4 dni,
  • przeznaczeniu piątego dnia na projekty,
  • położeniu nacisku na nauki ścisłe,
  • ograniczeniu testów i kartkówek,
  • zwiększeniu czasu na indywidualną pracę z uczniem,
  • zastąpieniu tradycyjnej skali ocen ocenami opisowymi.

 

https://clickmeeting.biuroprasowe.pl/202280/co-3-polak-chce-skrocic-czas-lekcji-a-31-proc-popiera-4-dniowy-tydzien-w-szkolach

https://wodzislaw-slaski.pl/stawiamy-na-nowe-podejscie-do-edukacji-2

https://samorzad.infor.pl/sektor/edukacja/rodziceiuczniowie/6250272,rewolucja-w-szkolach-czterodniowy-tydzien-nauki.html


10.10.2023

Spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia

Serdecznie zapraszam  nauczycieli geografii i przyrody  na  spotkanie 

Sieci Współpracy i Samokształcenia geografów i przyrodników

19 października 2023 roku o godzinie 16.30 online

Na pierwszym spotkaniu poznamy się. Ustalimy tematykę i harmonogram sieci i zakres naszej pracy.

Linki zostaną przesłane w wiadomościach prywatnych Skype 5.4 na Linuksa z grupowymi wideorozmowami i bez nowego wyglądu

PRZYPOMINAM O OBOWIĄZKU WYPEŁNIENIA KARTY ZGŁOSZENIA DO UDZIAŁU W TEGOROCZNEJ SIECI

SIEĆ-ZGŁOSZENIE 

Renata Franczak

tel. 697397510

rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl


Badanie potrzeb edukacyjnych nauczycieli geografii i przyrody

Aby sprostać Państwa oczekiwaniom związanym z tematyką form doskonalenia, prosimy o wypełnienie ankiety znajdującej się pod poniższym linkiem.

Link do ankiety: https://forms.gle/CHEcitKGPbN6LU9JA


Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu

zaprasza na spotkania

Zdjęcie

 

10 października, godz. 18:00
– Seans „Opowieść o gwiazdach i gwiazdozbiorach” oraz omówienie aktualnego nieba z dużą dawką ciekawostek astronomicznych.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com
10 października, godz. 19:00 
Obserwacje teleskopowe na tarasie obserwatorium astronomicznego.

W programie między innymi obserwacje Księżyca, Saturna, Jowisza oraz innych obiektów astronomicznych.
Uwaga: Obserwacje odbędą się w przypadku dobrej pogody.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

12 października,  godz. 15:15 
Międzyszkolne Koło Astronomiczne dla młodzieży ze szkół średnich.

Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

24 października, godz. 17:00 
– Seans „Opowieść o gwiazdach i gwiazdozbiorach” oraz omówienie aktualnego nieba z dużą dawką ciekawostek astronomicznych.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com
24 października, godz. 18:30 
Wyjazdowe obserwacje nieba w Grabowcu pod Grudziądzem.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) oraz Planetarium zapraszają na kolejne nocne obserwacje nieba w Grabowcu pod Grudziądzem.
Możliwość zapisu do PTMA. W programie między innymi obserwacje Księżyca, Saturna, Jowisza oraz innych obiektów astronomicznych.

Uwaga: Obserwacje odbędą się w przypadku dobrej pogody.
Liczba miejsc ograniczona.
Wymagana darmowa rezerwacja poprzez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com
Miejsce:  Grabowiec pod Grudziądzem – świetlica.

26 października,  godz. 15:15
– Seans „Polowanie na ciemną materię”.

Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

26 października,  godz. 16:00
„Akademia Plutona” –  Międzyszkolne Koło Astronomiczne dla dzieci ze szkół podstawowych.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

LINK DO SPOTKANIA  3.10.2023   

https://join.skype.com/uLpv2dnkDdNF


ZAPROSZENIE 

dla nauczycieli geografii i przyrody

Serdecznie zapraszam na konsultację metodyczną online  na SKYPE z doradcą metodycznym

3 PAŹDZIERNIKA we wtorek o godzinie 16.30

W programie przewidziano:

  1. Przedstawienie organizacji pracy doradcy metodycznego na rok szkolny 2023/2024.
  2. Zapoznanie z kierunkami polityki oświatowej państwa oraz z obszarem pracy rekomendowanym w br. szk. przez KPKO.Clip Art Classroom Teacher Clipart - Students In Class Clipart Png , Free Transparent Clipart - ClipartKey
  3. Przedstawienie oferty szkoleń z Informatora ODiDZN Grudziądz.
  4. Diagnoza potrzeb nauczycieli i zaplanowanie form doskonalenia.
  5. Utworzenie Sieci Współpracy i Samokształcenia geografów i przyrodników
  6. Sposoby na  uruchomienie aktywności ucznia na przedmiotach przyrodniczych
  7. Sprawy bieżące, wolne głosy i wnioski.

                     Linki do spotkania na SKYPE zostaną przesłane w ZAPROSZENIACH DO  SZKÓŁ,


W październiku

Dyżury doradcy metodycznego1-on-1s: Why great managers have them and what you're missing out on when you don't | by Manuela Bárcenas | Fellow.app | Medium

Zapraszam do kontaktów z doradcą metodycznym   
–  w poniedziałki  godz. 8.00-8.45
w SP 21, ul. Nauczycielska 19, sala 35

W przypadku wizyty w szkole bardzo proszę o wcześniejszy kontakt.

–  we czwartki  godz. 12.45-13.30
ODiDZN, ul. Legionów 2


Lekcje otwarte

10.10  – Lekcja geografii w klasie 6,  godz. 11.45, sala 35

19.10 – Lekcja geografii w klasie 7,  godz. 8.00, sala 35

Bardzo proszę o wcześniejszy kontakt, ponieważ wejścia na teren szkoły są możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.

 


Konsultacje dla nauczycieli, szczególnie z krótkim stażem pracy Rozmowa telefoniczna po angielsku - przydatne słownictwo i zwroty - Ingless.pl

Zapraszam nauczycieli geografii i przyrody i nauczycieli innych specjalności, szczególnie tych z krótkim stażem pracy, na konsultacje indywidualne

w piątki   8.00 -8-45.

Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie  lub mailowo .

PROSZĘ o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub @ w celu udostępnieniu linku do indywidualnego spotkania na meet lub Skype.

Renata Franczak

rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl

tel. 697397510