Zachęcam do zaglądania na zakładkę „Materiały do pobrania”.
Co jakiś czas pojawiają się tam nowe linki, karty pracy, ciekawe strony itp.
Zapraszam do współpracy, jeśli tylko chcielibyście podzielić się z innymi swoimi materiałami.
11.05.2022
ZAPROSZENIE
na spotkanie metodyczne 19.05.2022
„Ciekawe pomysły na zadania z geografii na lekcję i nie tylko.”
W programie:
– Jakie zadania mogą uatrakcyjnić lekcję.
– Kreatywne notatki jako forma zadania lekcyjnego.
– Zadania na zajęcia pozalekcyjne rozwijajace różne aktywności ucznia.
– Wymiana pomysłów i doświadczeń.
Spotkanie odbędzie się 19.05.2022 o godz 17.00 w formie on-line za pomocą platformy Google Meet (proszę o założenie prywatnego konta google, ponieważ logowanie z innego konta może nie zadziałać, podczas logowania na spotkanie dobrze jeśli użytkownik wyloguje się ze wszystkich innych kont).
Link do spotkania: meet.google.com/xir-vfww-fys
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
10.05.2022
Ukraińskie ABC. Podcast dla uczniów i nauczycieli
Przez najbliższe tygodnie będzie można posłuchać Ukraińskiego ABC!
We wtorek i czwartek publikowane będą dwa nowe odcinki, które zostały przygotowane przez ZNP wraz z redakcją portalu Nowa Europa Wschodnia.
Ukraińskie 


Przez 5 tygodni, począwszy od 26 kwietnia 2022 r., na stronie ZNP TUTAJ są publikowane podcasty o historii Ukrainy, przygotowane przez ZNP wraz z redakcją portalu Nowa Europa Wschodnia. W każdym tygodniu (we wtorek i czwartek) będą pojawiać się dwa nowe odcinki.
Celem cyklu jest wsparcie nauczycielek i nauczycieli ze szkół, do których dołączyli ukraińscy uczniowie. Znajomość historii Ukrainy ma ułatwić wzajemne poznanie i zrozumienie. Nagrania można wykorzystać jako zachętę do dyskusji w klasie, pogłębienia refleksji nad wspólną historią. Do każdej rozmowy przygotowano scenariusze zajęć, a dla ułatwienia pracy nauczycielom i uczniom udostępniono także transkrypcje każdego odcinka. Prowadzącymi podcast są:
- Olena Babakowa – doktor historii, dziennikarka, badaczka migracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2011–2016 była redaktorką Polskiego Radia dla Zagranicy, relacjonowała rewolucję godności oraz wybory na Ukrainie w latach 2014–2015. Jest koordynatorką projektów badawczych i medialnych;
- Jacek Kluczkowski – dyplomata, urzędnik państwowy i dziennikarz, od 2005 do 2010 roku ambasador RP w Ukrainie, a od 2011 do 2015 – w Kazachstanie i Kirgistanie. Podczas pomarańczowej rewolucji kierował grupą polskich dyplomatów i ekspertów przygotowujących międzynarodową mediację, Współkierował organizacją pomocy technicznej dla krajów przechodzących transformację (zwłaszcza Ukrainy).
W maju zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
do ODiDZN w Grudziądzu ul. Legionów 2, telefonicznie lub e-mailowo.
poniedziałek 15.45-16.30
do Szkoły Podstawowej nr 21 (po wcześniejszym uzgodnieniu), telefonicznie lub e-mailowo.
piątek 8.00-8.45
Zapraszam nauczycieli z krótkim stażem pracy i wszystkich chętnych na konsultacje on-line
12.05 i 26.05 godz. 16.00 -17.30
PROSZĘ o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub @ w celu udostępnieniu linku do indywidualnego spotkania na meet
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych :
przyroda klasa IV – 13.05 o godz. 10.45
geografia w klasie VII – 31.05 o godz. 11.45
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia możliwości uczestniczenia w zajęciach.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
20.04.2022
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na dwa wykłady
21 kwietnia (czwartek), godz.18:00.
Tytuł: „Życie na planetach przy gwiazdach rozbłyskujących”.
Prelegent: Kamil Bicz – doktorant w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/SFJtx-PToS8
Opis: Astronomowie odkrywają coraz więcej egzoplanet. Niektóre z nich są podobne do Ziemi oraz krążą wokół gwiazd podobnych do Słońca. Nasza dzienna gwiazda jest stabilna, jednak wykazuje tendencje do rozbłysków. Badanie innych gwiazd rozbłyskujących może pomóc w zrozumieniu tego co dzieje się na Słońcu. Daje też szeroką możliwość badania wpływu rozbłysków gwiazdowych na planety pozasłoneczne. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o wielu ciekawych przykładach takich układów planetarnych wokół gwiazd rozbłyskujących.
Tytuł: „Grudziądz z Kopernikiem w tle”.
Prelegentka: dr Grażyna Leśniewska – Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Grudziądz.
Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/90tpBa3LmCM
20.04.2022
Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się ze swoimi uczniami, podopiecznymi i przyjaciółmi do wypatrywania ptaków powracających wiosną na swoje tereny lęgowe. Ruszyła właśnie kolejna edycja międzynarodowego programu edukacyjnego Spring Alive. Wraz ze społecznością ptakolubów w wielu krajach Europy będziemy śledzić obecność bociana białego, dymówki, oknówki, żołny, jerzyka, kukułki i sieweczki obrożnej aż do końca wiosny i rejestrować nasze obserwacje na interaktywnej mapie na stronie projektu www.springalive.net. Dzięki temu wszyscy możemy na bieżąco obserwować wiosenną wędrówkę ptaków przez Europę na swoje lęgowiska.
Nauka obywatelska dla ptaków
To temat przewodni tegorocznej edycji Spring Alive. Obserwacja i rejestracja wiosennych przylotów ptaków ma cechy nauki obywatelskiej, czyli zaangażowania społeczeństwa w badania naukowe. Umieszczenie na mapie swojej obserwacji to nie tylko przyjemność – to także wkład w zbieranie danych ważnych dla wiedzy o ptakach.
Każdy może zostać wolontariuszem nauki. Nie trzeba być w tym celu być ekspertem. Zadaniem wolontariuszy może być – np. fotografowanie i obserwowanie ptaków w ogrodzie lub ich przylotów na lęgowiska. Obywatele pracujący na rzecz nauki są szczególnie ważni w dużych projektach, w których naukowcy zbierają informacje z całego kraju, a nawet świata. Rzesza wolontariuszy może zbierać dane w terenie, które potem opracują, połączą w całość i przeanalizują specjaliści naukowcy.
Konkurs dla nauczycieli
„Po co nam nauka obywatelska?”
Zapraszamy do międzynarodowego konkurs dla nauczycieli i animatorów edukacji przyrodniczej na najciekawsze zajęcia odpowiadające tegorocznemu tematowi Spring Alive „Nauka obywatelska dla ptaków”. Aby wziąć w nim udział, uczestnicy muszą przesłać opis przeprowadzonych zajęć (w języku angielskim) i ich rezultaty (np. prace dzieci) do krajowego koordynatora Spring Alive: hanna.rachwald@otop.org.pl. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: mikroskop, luneta i przewodniki do oznaczania ptaków. Prace na konkurs należy składać do 21 czerwca. Więcej informacji i regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.spring alive.net.
19.04.2022
ZAPROSZENIE
Zapraszamy nauczycieli na kolejne spotkanie
SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA
GEOGRAFÓW I PRZYRODNIKÓW
Spotkanie odbędzie się on-line 27 kwietnia 2022 o godzinie 17.00
Tym razem zajmiemy się zapamiętywaniem „Sposoby na lepsze zapamiętywanie”
Jeżeli chcielibyście dołączyć do naszej Sieci należy wypełnić i przesłać Kartę zgłoszenia udziału w sieci, która znajduje się na stronie
Po wysłaniu karty zgłoszenia otrzymają Państwo link do spotkania.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
Dzień Geografa 23 kwietnia 2022 (sobota).
Święto Geografa ustanowił Komitet Nauk Geograficznych PAN.
Ma ono na celu popularyzację geografii jako dziedziny nauki i geografa jako ważnego zawodu.
Nie bez powodu to święto przypada po Dniu Ziemi. Geografia jako nauka o Ziemi zajmuje się wszystkimi jej aspektami. Obecnie na świecie nie ma już „białych plam” i wydaje się, że wszystko zostało już odkryte, spisane i opisane.
Dawniej geografowie byli niezbędni aby odkrywać i poznawać nieznane zakątki świata, aby sporządzać mapy odległych lądów. Dziś dzięki mapom wiemy gdzie leży dane państwo, góry, morza, jak płyną rzeki… Znamy rodzaje skał, gleb, wiatrów ….
Może nie tylko w to święto warto „pojeździć” palcem po mapie, popodróżować z Google Maps, poczytać o odległych krainach …
22 kwietnia Dzień Ziemi.
Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku.
Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi
i domagać się odpowiednich działań.
Trochę historii
Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Pomysł Nelsona trafił na żyzny grunt. Na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia.
Pierwszy dzień Ziemi, 22.04.1970 r, zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. Na jednym placu w Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. ludzi, a na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.
Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny, który sprawił, że politycy musieli się zająć po raz pierwszy tematami jak czystość wód i powietrza. W następnej dekadzie żądania ruchu przyniosły efekty, uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act, powstała państwowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń.
Dzień Ziemi stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro.
Co możemy zrobić z tej okazji?
Międzynarodowa Sieć Earth Day Network liczy, że w tym roku w działania związane z Dniem Ziemi zaangażuje się nawet miliard ludzi.
3 główne tematy jakie proponują koordynatorzy Sieci to eko-budownictwo, energetyka transport.
Budownictwo odpowiada za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie. dlatego przy tej okazji można promować wprowadzanie tzw. efektywności energetycznej czyli różnych rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła, a co za tym idzie redukcję emisji. Rozwiązania takie można też promować w skali lokalnej, na przykład zapewniając lepszą termoizolację budynków, monitorując konsumpcję energii i wyłączając urządzenia pracujące w trybie stand-by, tworząc zielone ogrody na dachach budynków czy wspierając tworzenie budynków pasywnych.
Energetyka. Świat staje przed wyzwaniem przejścia do Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Dzień Ziemi jest okazją by rozmawiać o polityce energetycznej i demonstrować nowoczesne rozwiązania, które są najbardziej przyjazne środowisku jak elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne.
Transport – w tej chwili najszybciej przybywa emisji gazów cieplarnianych właśnie w tym sektorze, gdyż samochód globalnie przestał być dobrem luksusowym. Obecnie miasta wdrażają coraz więcej rozwiązań czyniących pozytywną zmianę jak bus-pasy dające pierwszeństwo transportowi publicznemu, rowery miejskie czy stacje ładowania samochodów elektrycznych. Przy okazji Dnia Ziemi warto mówić o tym co każdy człowiek może zrobić by podróżować ekologicznie i co mogą zrobić władze miast i państw by poprawić swoją politykę transportową.
Może skorzystacie z tych linków prowadząc zajęcia z uczniami:
youtu.be/sQIzoLURl2g
www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc
www.youtube.com/watch?v=1g38Jyy94qE
www.youtube.com/watch?v=JH_LB1Qf7BI
Niech ta Wielkanoc będzie czasem
spokoju i radości,
a także wielu radosnych spotkań z bliskimi.
Dużo miłości, uśmiechu i zdrowia.
W kwietniu zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
do ODiDZN w Grudziądzu ul. Legionów 2, telefonicznie lub e-mailowo.
poniedziałek 15.45-16.30
do Szkoły Podstawowej nr 21 (po wcześniejszym uzgodnieniu), telefonicznie lub e-mailowo.
środa 8.00-8.45poniedziałek 15.30-16.15
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych :
przyroda klasa IV – 7.04 o godz. 10.45
geografia w klasie VII – 27.04 o godz. 9.50
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia możliwości uczestniczenia w zajęciach.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
29.03.2022
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt. „Zwykłe niezwykłe gwiazdy”.
Prelekcję wygłosi dr Wojciech Szewczuk (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego).
DATA: 31 marca (czwartek), godz.18:00.
Opis:
Najbardziej popularnym wśród obserwatorów nieba typem obiektów kosmicznych są gwiazdy. Popularność gwiazd nie jest przypadkowa, bo dzięki uwalnianiu energii podczas procesów przemian jądrowych, są one silnymi źródłami promieniowania elektromagnetycznego. Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się jak powstają i ewoluują gwiazdy. Ponadto będzie można usłyszeć o różnych mechanizmach przemian jądrowych, które uwalniają ogromne ilości energii i są źródłem świecenia gwiazd.
Bezpośredni link do transmisji: https://youtu.be/QXsWNBv2JkE
21.03.2022
Wydawnictwo Nowa Era zaprasza na spotkanie on line
23.03.2022 r. godz.16:00
Palcami, widelcem, pałeczkami – na tropie smaków świata
Program webinarium: Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Jednym ze sposobów poznania kultury innych regionów świata jest turystyka kulinarna dzięki której osobiście można zaznajomić się z różnicami w diecie mieszkańców, odkrywając jej powiązania ze środowiskiem przyrodniczym, rozwojem ekonomicznym i religią
Webinarium poprowadzi : Przemysław Charzyński – dr hab., prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gleboznawca, podróżnik i badacz z zakresu turystyki kulturowej, w szczególności kulinarnej. Przewodniczący Komisji Edukacji Glebowej Polskiego Towarzystwa Gleboznawstwa, a także Regionalnego Komitetu Olimpiady Geograficznej w Toruniu oraz członek rady naukowej Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej. Jego hobby to podróże, komiks frankofoński, wino i fotografia. Dotychczas odwiedził ponad 100 krajów. Fotorelacje z podróży publikuje na swojej stronie internetowej https://sites.google.com/site/therzezbiarztravels/
12.03.2022
ZAPROSZENIE
na spotkanie metodyczne 22.03.2022 o godz. 17.00
„Egzamin ósmoklasisty z geografii w 2024 roku ”
W programie:
-Co każdy z nas wiedzieć powinien
-Jak zaplanować przygotowania i powtórki do egzaminu
– Nowe typy zadań na egzaminie
Spotkanie odbędzie się w formie on-line za pomocą platformy Google Meet (proszę o założenie konta prywatnego, ponieważ logowanie na szkolnym może nie zadziałać).
Link do spotkania: meet.google.com/kra-emyz-qsx
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
– Premiera żetonu okolicznościowego z Mikołajem Kopernikiem
Wydawca: Urząd Miejski w Grudziądzu i Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku
w Grudziądzu
Nakład 700 egzemplarzy.
– Premiera srebrnego numizmatu z Mikołajem Kopernikiem
Wydawca Mennica Polska na zlecenie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
Nakład 500 egzemplarzy.
Miejsce: sprzedaż obu numizmatów rozpocznie się od godz. 8.00 w Informacji Turystycznej, Rynek 3-5.
godz. 9.00
– Grudziądzki Dzień Kopernika Ekonomisty – wykład dla uczniów połączony z prezentacją
o pobycie Kopernika w Grudziądzu.
Miejsce: aula Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, ul. Skłodowskiej 22/24
godz. 10.00
– Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku Ekonomiście – w formie on-line za pośrednictwem Facebooka.
Miejsce: facebook.com/zse.grudziadz
godz. 11.00
– „Rety, rety, liczydło, Kopernik i monety! Czyli o Mikołaju Koperniku i jego rewolucji na sejmiku” – zajęcia edukacyjne dla dzieci.
Odbiorcy: grupy zorganizowane ze szkół podstawowych kl. I-VIII
Opis wydarzenia: Uczestnicy zajęć, poprzez zabawę, poznają postać Mikołaja Kopernika jako ekonomisty. Dowiedzą się jakie związki łączą tego człowieka renesansu z Grudziądzem.
Miejsce: Biblioteka Miejska, Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Legionów 28
godz. 12.00
– ZŁOŻENIE KWIATÓW pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika przez przedstawicieli władz miasta, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, przedstawicieli instytucji kultury, szkół i placówek edukacyjnych w 500. rocznicę wygłoszenia w Grudziądzu traktatu „De aestimatione monetae”.
Miejsce: Plac Miłośników Astronomii
godz. 12.00
– Spektakl „Z wizytą u Kopernika” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych
w Grudziądzu. Premiera przedstawienia odbędzie się w formie on-line za pośrednictwem Facebooka.
Miejsce: facebook.com/zse.grudziadz
godz. 12.00
– Transmisja online z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu
Podczas transmisji będzie można dowiedzieć się o 500. rocznicy wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu „O szacunku monety” oraz wziąć udział w premierowej prezentacji srebrnego numizmatu, jaki Mennica Polska wraz z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii wybiła z okazji tej rocznicy.
Miejsce: www.youtube.com/Planetarium2000
godz. 19.25
– Premiera filmu „Tajemnice ekonomii Kopernika”
Obchody Dnia Kopernikowskiego zamknie telewizyjna premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Tajemnice ekonomii Kopernika”. Film prezentuje Mikołaja Kopernika tym razem nie jako astronoma, a jako wybitnego ekonomistę i matematyka. To poruszająca historia naukowca, który wykorzystując swój intelekt, przygotowuje rewolucyjną reformę monety. Niestety, postulaty Kopernika dotyczące uznania pieniądza jako miary, nie znalazły do tej pory uznania wśród polityków i ekonomistów.
Miejsce: program TVP KULTURA
14.03.2022
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt. „Anatomia światła i ciemności”.
Prelekcję wygłosi Piotr Kołaczek-Szymański (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego).
DATA: 17 marca (czwartek), godz.18:00.
Opis:
Skąd tak dużo wiemy na temat budowy i ewolucji otaczającego nas Wszechświata? Odpowiedź jest jedna – astronomowie potrafią bardzo skrupulatnie przeanalizować kosmiczne fale elektromagnetyczne (zakres widzialny oraz pozostałe zakresy, których oko ludzkie nie widzi). Podstawowym narzędziem takiej analizy jest spektroskopia czyli mówiąc potocznie, rozłożenie światła gwiazd, które jest mieszaniną barw, na poszczególne składowe – utworzenie tak zwanego spektrum. Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się jak w przeszłości oraz współcześnie bada się spektra obiektów astronomicznych. Analiza spektralna atmosfer planet pozasłonecznych może nawet doprowadzić do wykryciu życia pozaziemskiego.
Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/wHm6QIhHbUc

Centrum Terapii Dialog – webinarium nt. „Jak rozmawiać dziećmi na temat wojny w Ukrainie? Wskazówki od psychologa dzieci i młodzieży”.
https://www.youtube.com/watch?v=w9vRMmCg1OU
Centrum Terapii Dialog- webinarium nt. ,,Wojna w Ukrainie: Jak radzić sobie z lękiem, niepokojem, strachem? Wskazówki od psychologa”.
https://www.youtube.com/watch?v=d4BX8KlY3Z0
Operon- artykuł: Pomoc Ukrainie. Rozwiązania dotyczące oświaty w projekcie specustawy
Poniżej:
linki do artykułów, scenariuszy na temat, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o wojnie,
https://epedagogika.pl/top-tematy/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie-aby-zapewnic-im-poczucie-bezpieczenstwa-5845.html
ZAPROSZENIE na WEBINARIUM
Zapraszam zainteresowanych nauczycieli na webinarium
Trudna sztuka stawiania granic
W programie:
- Jak nauczyć się stawiać granic?
- Rodzaje granic.
- Jak utworzyć z klasy sprawnie działającą strukturę?
- Jak być konsekwentnym?
Spotkanie odbędzie się 9.03.2022 o godz. 17.00 w formie on-line za pomocą platformy Google Meet (proszę o założenie konta prywatnego, ponieważ logowanie na szkolnym może nie zadziałać).
Aby wziąć udział w webinarium należy przesłać kartę zgłoszenia na formę na adres doradcy podany poniżej.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
2.03.2022
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt.„Niebawem w Planetarium Śląskim” (wstępna odsłona).
Prelekcję wygłosi Tomasz Kisiel (Planetarium Śląskie w Chorzowie).
DATA: 3 marca (czwartek), godz.18:00.
Opis:
Planetarium Śląskie w Chorzowie to najdłużej działająca tego typu instytucja w Polsce. Powstało w 1955 roku, natomiast budowę rozpoczęto z okazji Roku Kopernikowskiego – 1953. Od kilku lat w Planetarium Śląskim trwa rozbudowa oraz modernizacja. Stanie się najnowocześniejszym na świecie planetarium oraz centrum nauki. Zainstalowane w nim atrakcje będą unikatowe, zaprojektowane i wykonane wyłącznie dla tego miejsca. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o części tych atrakcji. Ponowne otwarcie planetarium po rozbudowie planowane jest na połowę 2022 roku.
Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/rptDDstthzA
W marcu zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
do ODiDZN w Grudziądzu ul. Legionów 2, telefonicznie lub e-mailowo.
poniedziałek 15.45-16.30
do Szkoły Podstawowej nr 21 (po wcześniejszym uzgodnieniu), telefonicznie lub e-mailowo.
środa 8.00-8.45poniedziałek 15.30-16.15
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych :
geografia w klasie VII – 2.03 o godz. 13.40
przyroda klasa IV – 18.03 o godz. 10.45
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia możliwości uczestniczenia w zajęciach.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
27.02.2021
Wydawnictwo Nowa Era zaprasza na spotkanie on line
3.03.2022 r. godz.17:00
Czym jest motywacja? Prawdy i mity
Program webinarium: W potocznym rozumieniu motywacja to stan, w którym nam się chce. Jednak badania pokazują, że motywację możemy podzielić na tryb chęciowy i tryb wykonaniowy. Oznacza to, że czasem działamy skutecznie mimo braku chęci. Co wpływa na proces motywacji? Co dodaje nam sił do działania, a co je odbiera? W trakcie webinarium porozmawiamy o tym, czym jest motywacja i jak można pracować nad podniesieniem jej zarówno u ucznia, jak i u siebie. Począwszy od rzodkiewek i czekolady, a skończywszy na poszukiwaniu sensu, wskażemy, jakimi konkretnymi i praktycznymi metodami można oddziaływać na ucznia, aby pomóc mu w nierównej walce z wiedzą i brakiem czasu dla siebie. Obalimy też kilka motywacyjnych mitów… bo nie wszystko, co wiemy o motywacji, znajduje potwierdzenie w badaniach
Webinarium poprowadzi : Sławomir Prusakowski- psycholog, trener i edukator zajmujący się różnymi obszarami ludzkiego rozwoju. Na Uniwersytecie SWPS pokazuje studentom psychologii, jak przełożyć teoretyczną wiedzę z wykładów na codzienną praktykę. Wspiera nauczycieli w ich pracy – zarówno zawodowo, jak i prywatnie.
21.02.2022
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt.„Astroexpress – kosmiczne loty załogowe” (astronautyka).
Prelekcję wygłosi Waldemar Zwierzchlejski (PTMA Częstochowa, www.LK.AstroNautilus.pl).
DATA: 24 lutego (czwartek), godz.18:00.
Opis:
Żyjemy w ciekawych czasach. Coraz więcej krajów wysyła w kosmos satelity, sondy kosmiczne czy nawet astronautów w misjach załogowych. Ludzkość przygotowuje się do ponownego lądowania człowieka na Księżycu a potem na Marsie. Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się o najciekawszych misjach kosmicznych ostatnich miesięcy. Duża częśc „Astroexpressu” poświęcona będzie Chińskiemu programowi kosmicznemu i umieszczeniu na orbicie wokółziemskiej chińskiej stacji kosmicznej. Ponadto omówione zostaną inne najciekawsze loty załogowe w kosmos jakie miały miejsce w ubiegłym roku.
Bezpośredni link do transmisji YouTube:
https://youtu.be/-NDXODJmJCQ
21.02.2022
Konsultacje dla nauczycieli, szczególnie z krótkim stażem pracy
Zapraszam geografów i przyrodników na konsultacje indywidualne 24.02.2022r. od godz.16.00-17.30.
Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie 697397510 lub mailowo rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl.
Jeśli chcielibyście spotkać się ze mną na meet proszę o wcześniejszy kontakt w celu udostępnienia linku.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
16.02.2022
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
ZAPROSZENIE
Zapraszamy nauczycieli na kolejne spotkanie
SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA
GEOGRAFÓW I PRZYRODNIKÓW
Spotkanie odbędzie się on-line 17 LUTEGO 2022 o godzinie 17.00
Tym razem zajmiemy się rozwijaniem umiejętności powtarzania. Rozwijanie umiejętności korzystania z zasad powtarzania.
Jeżeli chcielibyście dołączyć do naszej Sieci należy wypełnić i przesłać Kartę zgłoszenia udziału w sieci, która znajduje się na stronie
www.odn-grudziadz.edu.pl. Ze względu na problemy z zapisem elektronicznym proszę o pobranie karty zgłoszenia z pobieralni, zeskanowanie jej
i przesłanie na adres e-mail doradcy.
Po wysłaniu karty zgłoszenia otrzymają Państwo link do spotkania.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
9.02.2022
Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego
Polskie społeczeństwo się starzeje, ale słabnie kryzys na rynku mieszkaniowym. Tak wynika ze wstępnych wyników narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań 2021 opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Pierwsze dane ogólne opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że nasze społeczeństwo się starzeje i to znacznie. Co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60-65 lat. Osób w wieku poprodukcyjnym na 31 marca 2021 roku było 8,3 mln. Oznacza to wzrost o 1,8 mln w stosunku do spisu przeprowadzonego w 2011. Ubyło 1,9 mln osób w wieku od 18 do 59-64 roku życia i ich liczba wyniosła 22,9 mln – takie wnioski przynosi Narodowy Spis Powszechny.
Liczba obywateli Polski spadła o 332 tys. i wyniosła na początku 2021 roku 38 179 800.
Urodziło się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej.
W kontekście spadającej liczby osób w wieku produkcyjnym, które to najczęściej poszukują mieszkań warto przeanalizować dane dotyczące ich rosnącej liczby. Liczba lokali przez 10 lat wzrosła o 1,7 mln (12,6 proc) i wyniosła 15,2 mln. O 800 tys. (13,3 proc.) wzrosła liczba budynków, których na 31 marca 2021 było 6,8 mln. Prezes GUS dodaje, że duży udział w tym wzroście mają domy jednorodzinne, co także pokazuje jakościową zmianę w kwestii mieszkalnictwa.
Narodowy Spis Powszechny ludności i mieszkań 2021 r.
Narodowy Spis Powszechny ludności i mieszkań 2021 r. odgrywa ważną rolę w kontekście badań statystycznych zakrojonych na mniejszą skalę, bowiem buduje podstawy pod badania w okresach pomiędzy spisami.
Wyniki spisów powszechnym umożliwiają również dokonywanie porównań międzynarodowych. W przypadku krajów należących do Unii Europejskiej, dane statystyczne zbierane podczas spisów powszechnych mają bezpośrednie przełożenie na wysokość dotacji unijnych oraz liczbę miejsc w Parlamencie Europejskim.
Koszt Narodowego Spisu Powszechnego wyniósł 386 mln. Prezes GUS dodaje, że przy uwzględnieniu inflacji, koszty realizacji narodowego spisu udało się zmniejszyć o 25 proc. w porównaniu z 2011 rokiem.
Ze względu na pandemię spis został wydłużony i trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Badania zostały wykonane w oparciu o współpracę z 35 źródłami administracyjnymi, w tym Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, co pozwoliło uzupełnić dane dotyczące osób, które nie wzięły udziału w spisie.
Szczegółowe wyniki Narodowego Spisu Powszechnego będą publikowane co kilka miesięcy. Ostatnie publikacje ukażą się we wrześniu 2024 roku.
Oprac. Mikołaj Czyż
Źródło: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/narodowy-spis-powszechny/
GUS, Harmonogram publikacji wyników NSP 2021, https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2021/harmonogram-publikacji-wynikow-nsp-2021/ .
Głos Nauczycielski, Narodowy Spis Powszechny: Mieszkańców Polski coraz mniej… Oświatę czekają nowe wyzwania, https://glos.pl/narodowy-spis-powszechny-mieszkancow-polski-coraz-mniej-oswiate-czekaja-nowe-wyzwania.
2.02.2022
ZAPROSZENIE na WEBINARIUM
Zapraszam zainteresowanych nauczycieli na webinarium
KOMPETENCJE KLUCZOWE W SZKOLE
W programie:
- Czym są kompetencje kluczowe?
- Jakie kompetencje realizujemy w szkole?
- Jak realizować kompetencje kluczowe?
Spotkanie odbędzie się 9.02.2022 o godz 17.00 w formie on-line za pomocą platformy Google Meet (proszę o założenie konta prywatnego, ponieważ logowanie na szkolnym może nie zadziałać.
Link do meet: meet.google.com/tvx-tgvz-xyh
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
1.02.2022
Konsultacje dla nauczycieli, szczególnie z krótkim stażem pracy
Zapraszam geografów i przyrodników na konsultacje indywidualne 10.02.2022r. od godz.16.00-17.30.
Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie 697397510 lub mailowo rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl.
Jeśli chcielibyście spotkać się ze mną na meet proszę o wcześniejszy kontakt w celu udostępnienia linku.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
31.01.2022
W lutym zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
telefonicznie lub e-mailowo, po wcześniejszym uzgodnieniu możemy spotkać się na meet
poniedziałek 15.45-16.30
piątek 8.00-8.45
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych on-line:
przyroda klasa IV – 4.02 o godz. 10.45
geografia w klasie VII – 16.02 o godz. 13.40
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu udostępnienia linku do zajęć.
19.01.2022
Wydawnictwo Nowa Era zaprasza na spotkanie on line
20.01.2022 r., godz.17:00
Praca z uczniem. Zróżnicowana klasa
Program webinarium: W trakcie spotkania zastanowimy się, jak dostosować środowisko uczenia się do potrzeb danej klasy, jak stawiać uczniom poprzeczkę, która nie wisi ani za wysoko, ani też za nisko. Wiemy, że stwierdzenie, iż ZAWSZE będziemy mieć zadania dostosowane do KAŻDEGO ucznia, jest mitem. Ale wiemy też, że nauczyciel może dopasować pojedyncze elementy lekcji do potrzeb wybranych uczniów, np. modyfikować formułę zadań, tworzyć szansę na ćwiczenie różnych kompetencji czy bazować na potencjale danego ucznia
Webinarium poprowadzi : dr Magdalena Śniegulska- doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Pracuje m.in. w Katedrze Psychologii Klinicznej i Zdrowia na Uniwersytecie SWPS. Prowadzi zajęcia warsztatowe i seminaryjne oraz wykłady dotyczące psychologii rozwoju, psychologicznych podstaw edukacji oraz umiejętności rodzicielskich.
Patronką 2022 roku ogłoszono kobietę, która
„Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją”
Wandę Rutkiewicz.
Himalaistka jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.
Jedna z najsłynniejszych himalaistek świata. Postać i wybitna, i kłopotliwa: przez nieokiełznaną osobowość, upór i dążenie do realizacji celów na przekór wszystkiemu. Pierwsza Polka i Europejka na Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła mityczny szczyt K2. Uwielbiana przez publiczność i media, uwierająca górskie środowisko zarówno dokonaniami, jak i niepohamowanym apetytem na zdobywanie najwyższych szczytów. Kobieta nietuzinkowa, owładnięta pasją. Wanda Rutkiewicz miała osobowość bogatą i skomplikowaną, była uparta i nieustannie balansowała na granicy bólu istnienia i ciepła blasku sławy. I bezwiednie zmierzała do samounicestwienia. Elżbieta Sieradzińska nie ogranicza się do rozmów z polskimi alpinistami; sięga również do źródeł nieznanych, w tym zachowanych fragmentów wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz, które miały ukazać się drukiem kilka lat po zaginięciu Wandy. Przytacza także nieznane i niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Polkę w tragicznych dla niej wydarzeniach na Broad Peaku w 1991 roku. Wydarzeniach, które być może zaważyły na kondycji psychicznej Wandy Rutkiewicz i na podejmowanych przez nią decyzjach w ostatnich latach życia. Autorka dotarła także do niepublikowanych dotąd zdjęć Wandy Rutkiewicz. Elżbieta Sieradzińska – romanistka z zamiłowania i wykształcenia, tłumaczka z francuskiego w nocy, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim w dzień, od lat przełamuje stereotypy w postrzeganiu roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności. Trekker z zachwytu Nepalem i Himalajami. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała muzykę Cesárii Évory i Cabo Verde i dla nich zdradziła nie tylko góry, ale także Awinion i Prowansję – napisała także biografię Cesaria Evora (Marginesy 2015). Z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Z własnym zespołem Costanova nagrała promocyjną płytę Voyage. Autorka artykułów poświęconych górom oraz muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka. Członek honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Południowej Francji Le Félibrige. Odznaczona brązowym medalem „Zasłużony dla Kultury” Gloria Artis (2006) i w uznaniu za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury, Złotym Krzyżem Zasługi (2015).
W 2022 roku będziemy obchodzić także 200 rocznicę urodzin
Ignacego Łukasiewicza
12.01.2022
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na „Kosmiczne Ferie w Planetarium (2022)”.
Program:
——————————————
– 18.01.2022 – (wtorek) godz. 12:00 – zajęcia online
Tytuł zajęć: „Slooh – zdalne obserwacje przy pomocy robotycznych teleskopów”.
Prowadzący: Grzegorz Rycyk (PiOA).
Opis:
Zajęcia wprowadzą uczestników w tematykę zdalnych obserwacji przy pomocy teleskopów robotycznych zlokalizowanych w Chile oraz na Wyspach Kanaryjskich. Uczestnicy otrzymają darmowy dostęp do specjalnego portalu internetowego, dzięki któremu będą mogli zlecić obserwacje wybranych przez siebie ciał niebieskich.
Zajęcia odbędą się w formie zdalnej na platformie Zoom. Obowiązują wcześniejsze zapisy online z limitem miejsc.
Zapisy na e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com .
Uczestnicy zakwalifikowani otrzymają wiadomość zwrotną e-mail z linkiem do platformy Zoom.
Zajęcia przeznaczone dla młodzieży w wieku: 15-19 lat.
——————————————
– 20.01.2022 – (czwartek) godz. 18:00 – wykład online
Tytuł prelekcji: „Zjawiska astronomiczne w 2022 roku”.
Prelegent: Sebastian Soberski (PiOA).
Opis:
Wszechświat bardzo często robi astronomom kosmiczne niespodzianki jednak pewne zjawiska są dobrze przwidywalne. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o „kosmicznych planach natury” na 2022 rok. Będzie można dowiedzieć sie o takich zjawiskach okresowych jak zaćmienia Słońca, Księżyca, zjawiska zakryciowe, roje meteorów i innych wydarzeniach, które można przewidzieć. Ponadto usłyszymy o kilku ciekawych misjach kosmicznych, których rozpoczęcie/kontynuacja planowana jest w 2022 roku.
LINK do transmisji:
https://youtu.be/rrxEwOGXyEo
(zachęcamy do subskrybcji kanału)
——————————————
– 21.01.2022, godz.20:10 (PIĄTEK)
– 22.01.2022, godz.10:15 (SOBOTA – powtórka)
PREMIERA odcinka pt.”URAN” serialu dzieci „MAŁA URANIA”.
Premiera odbędzie się na antenie TVP3 Bydgoszcz oraz na stronie:
bydgoszcz.tvp.pl/56364844/mala-urania
Opis:
Załoga Rakiety trafia w pobliże Urana, siódmej planety Układu Słonecznego. Urania poprzez podobieństwo swojego imienia i nazwy planety odkrywa w nim swojego planetarnego bliźniaka i dowiaduje się, że jest muzą astronomii. Okazuje się, że odkrywcą Urana był muzyk, William Herschel, a większość jego księżyców nosi imiona bohaterów sztuk poety, Wiliama Szekspira. Urania nie może się oprzeć chęci swobodnego lotu w atmosferze Urana. Tam odkrywa, że Uran posiada swoje pierścienie, jednak dużo ciemniejsze niż pierścienie Saturna.
Współproducentem serialu jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, natomiast partnerem projektu Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.
——————————————
– 25.01.2022 – (wtorek) godz. 12:00 – zajęcia online
Tytuł zajęć:„Slooh – zdalne obserwacje przy pomocy robotycznych teleskopów”.
Prowadzący: Grzegorz Rycyk (PiOA).
Opis:
Zajęcia wprowadzą uczestników w tematykę zdalnych obserwacji przy pomocy teleskopów robotycznych zlokalizowanych w Chile oraz na Wyspach Kanaryjskich. Uczestnicy otrzymają darmowy dostęp do specjalnego portalu internetowego, dzięki któremu będą mogli zlecić obserwacje wybranych przez siebie ciał niebieskich.
Zajęcia odbędą się w formie zdalnej na platformie Zoom. Obowiązują wcześniejsze zapisy online z limitem miejsc.
Zapisy na e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com .
Uczestnicy zakwalifikowani otrzymają wiadomość zwrotną e-mail z linkiem do platformy Zoom.
Zajęcia przeznaczone dla młodzieży w wieku: 15-19 lat.
——————————————
– 27.01.2022 – (czwartek) godz. 18:00 – wykład online
Tytuł prelekcji: „Pierwsze całkowicie polskie satelity”.
Prelegent: dr hab. Grzegorz Brona (Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.)
Opis:
Rozwój technologii satelitarnych w ostatnich latach znacznie przyśpieszył. Coraz więcej krajów świata osiąga zdolność do konstrukcji swoich własnych satelitów. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o wielu ciekawych aspektach rozwoju polskiego sektora kosmicznego ze szczególnym uwzględnieniem firmy Creotech Instruments.
Creotech Instruments to wiodący polski producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki dedykowanej m.in. do systemów sterowania komputerami kwantowymi. Firma działa także w obszarze lotniczych systemów bezzałogowych, gdzie dostarcza urządzenia i oprogramowanie m.in. do nadzoru ruchu dronów. Creotech Instruments dostarcza swoje rozwiązania do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych świata, tj. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytutu Badań Ciężkich Jonów GSI czy Centrum Badawczego DESY w Niemczech.
LINK do transmisji:
www.youtube.com/Planetarium2000
11.01.2022
Konsultacje dla nauczycieli, szczególnie z krótkim stażem pracy
Zapraszam geografów i przyrodników na konsultacje indywidualne 13.01.2022 r. od godz.16.00-17.30.
Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie 697397510 lub mailowo rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl.
Jeśli chcielibyście spotkać się ze mną na meet proszę o wcześniejszy kontakt w celu udostępnienia linku.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
3.01.2022
Witam w Nowym Roku!!!
W styczniu zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
telefonicznie lub e-mailowo, po wcześniejszym uzgodnieniu możemy spotkać się na meet
poniedziałek 15.45-16.30
piątek 8.00-8.45
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych on-line:
geografia klasa VII – 5.01o godz. 9.50
przyroda w klasie IV – 14.01 o godz. 10.45
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu udostępnienia linku do zajęć.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
Życzę świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem,
spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,
pełnych cudownych prezentów,
Świąt dających radość i odpoczynek
oraz przynoszących nadzieję,
aby Nowy 2022 Rok był lepszy niż ten, który właśnie odchodzi.
Udanego i zdrowego wypoczynku świątecznego.
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę zdrowia.
Renata Franczak
Znowu nadchodzi okres zdalnego nauczania. Miejmy nadzieję, że będzie on krótki i szybko wrócimy do szkół. Przekażmy swoim uczniom kilka wskazówek, dotyczących skutecznego uczenia się, nie tylko w czasie „zdalnego”.
- Myśl pozytywnie.
Nauka zdalna nie musi być trudniejsza. Doceń własny wpływ na osiąganie wyników. Zadbaj o pozytywne emocje.
- Zaplanuj własne uczenie się.
Możesz to robić w tabeli, albo w punktach, a może jeszcze inaczej. Wybierz sposób, który najbardziej ci odpowiada.
Zapisz oczekiwane rezultaty. przeznacz miejsce na notatki; możesz tam się oceniać, zaliczać sobie wykonane zadania lub wpisywać informacje co zrobiłeś dobrze, z czym musisz popracować.
- Ustal harmonogram nauki.
Najlepiej zaczynać dzień o tej samej godzinie. Wyznacz sobie godziny samodzielnej pracy. Nie odkładaj nic „na potem”, wykonuj zadania zgodnie z kolejnością w planie lekcji lub terminami zadawanych prac. Zapisuj sobie terminy zadań z różnych przedmiotów. Będzie ci łatwiej.
- Uporządkuj miejsce nauki.
Przyda się biurko lub stolik z miejscem do notowania, czytania itp. Pilnuj porządku. Podczas nauki unikaj czegoś co rozprasza (TV, głośna muzyka, telefon).
- Zaczynaj od trudniejszych zadań, łatwe zostaw na koniec, gdy już będziesz trochę zmęczony.
- Wykorzystuj różne techniki w uczeniu się:
notuj, rysuj, podkreślaj kolorem ważne informacje, powtarzaj na głos, układaj historyjki z ważnymi faktami, które musisz zapamiętać.
- Stosuj przemienność przedmiotową, gdy uczysz się sam.
Po około 30 minutach uczenia się jednego przedmiotu zmień go na inny. Przeplataj naukę przed komputerem, z nauką z podręcznikiem. Rób przerwy.
- Współpracuj
Poproś o pomoc, jeśli czegoś nie rozumiesz. Możesz zapytać nauczyciela, poproś o pomoc kolegów z klasy. Rodzice są także Twoim wsparciem. Pamiętaj o korzystaniu z podręcznika. Internet nie zawsze jest najlepszy.
- Lekcje on-line
Gdy w planie masz lekcję on – line, sprawdź sprzęt przed zajęciami. Uruchom programy wskazane przez nauczyciela. Ustaw monitor w odpowiedniej odległości, tj. 40 – 75 cm od oczu i na odpowiedniej wysokości, tak aby górna krawędź monitora nie znajdowała się powyżej twoich oczu.
- Dbaj o higieniczny tryb życia.
Pamiętaj o aktywności ruchowej i zdrowym odżywianiu, o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. Spędzaj czas na świeżym powietrzu! W czasie przerw daj odpocząć swemu mózgowi, rób kilka ćwiczeń gimnastycznych, przeciągnij się, zmień pozycję. Otwórz okno i przewietrz pokój.
Konsultacje dla nauczycieli, szczególnie z krótkim stażem pracy
Zapraszam geografów i przyrodników na konsultacje indywidualne 16.12.2021 r. od godz.16.00-17.30.
Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie 697397510 lub mailowo rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl.
Jeśli chcielibyście spotkać się ze mną na meet proszę o wcześniejszy kontakt w celu udostępnienia linku.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
15.12.2021
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt. „”Manifest astronomicznej rewolucji”.
Prelekcję wygłosi Joanna Piotrowska – University of Cambridge.
DATA: 16 grudnia (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/MyYwiaOP4aA
Opis:
Data startu rakiety z Kosmicznym Teleskopem James’a Webb’a (skrót: JWST) to 22 grudnia 2021. Początek misji był od wielu lat przekładany na późniejsze terminy i w końcu udało się wszystko dopiąć na ostatni „kosmiczny guzik”. Podczas prelekcji będzie można zapoznać się z dotychczasowymi pracami nad JWST i planowanym przebiegiem misji. Ponadto zaprezentowane zostaną główne projekty obserwacyjne w takich zakresach tematycznych jak kosmologia czy poszukiwanie znaczników życia w atmosferach egzoplanet. Sukces misji JWST oznacza prawdziwą astronomiczną rewolucję.
12.12.2021
Wydawnictwo Nowa Era zaprasza na spotkanie on line
14.12.2021 r., godz.17:00
Komunikacja z uczniem
Program webinarium: W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, co wiemy o obecnych uczniach, ich potrzebach, języku, motywacjach. Zaproponujemy narzędzia do sprawnej komunikacji z uczniem, do inspirowania, wspierania. Będziemy rozmawiali o komunikacji w relacji nauczyciel-uczeń, ale także o sposobach komunikacji w sytuacjach, gdy nauczyciel jest pośrednikiem między dwoma innymi osobami: uczniem a uczniem, uczniem a rodzicem czy uczniem a innym nauczycielem.
Webinarium poprowadzi : Sławomir Prusakowski- psycholog, trener i edukator zajmujący się różnymi obszarami ludzkiego rozwoju. Na Uniwersytecie SWPS pokazuje studentom psychologii, jak przełożyć teoretyczną wiedzę z wykładów na codzienną praktykę. Wspiera nauczycieli w ich pracy – zarówno zawodowo, jak i prywatnie
7.12.2021
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt. „Wyprawa na zaćmienie Słońca”.
Prelekcję wygłosi Robert Szaj – dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus.
DATA: 9 grudnia (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/ajdcHazs_Ss
Opis:
Zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca należy do najbardziej spektakularnych zjawsk przyrodniczych obserwowanych z powierzchni Ziemi. Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się o wielu ciekawostkach związanych z samym zaćmieniem oraz usłyszeć o przygodach towarzyszących organizacji wyprawy w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Opowieść będzie dotyczyła głównie zaćmienia z 2017 roku w USA. W drugiej części spotkania wyświetlony zostanie film poświęcony wyprawie zorganizowanej przez Fundację Nicolaus Copernicus, który dokumentuje całe zjawisko oraz samą wyprawę.
4.12.2021
Konsultacje dla nauczycieli, szczególnie z krótkim stażem pracy
Zapraszam geografów i przyrodników na konsultacje indywidualne 9.12.2021 r. od godz.16.00-17.30.
Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie 697397510 lub mailowo rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl.
Jeśli chcielibyście spotkać się ze mną na meet proszę o wcześniejszy kontakt w celu udostępnienia linku.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
1.12.2021
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt. „Dzienniki gwiazdowe Ijona Tichego dzisiaj”.
Prelekcję wygłosi dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
DATA: 2 grudnia (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Bezpośredni link do transmisji YouTube:
https://youtu.be/xIp6WDnEbsU
Opis:
Rok 2021 jest Rokiem Stanisław Lema. Prelekcja nawiązuje do Ijona Tichego – fikcyjnej postaci z wielu powieści Lema. Tichy podróżuje na osobliwe planety rozsiane w różnych miejscach Galaktyki. Jest to pretekst do analizy aktualnego stanu wiedzy na temat planet pozasłonecznych. Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się o niezwykłej różnorodności odkrytych dotychczas planet. Naukowa fikcja literacka Lema na naszych oczach powoli staje się faktem naukowym.
W grudniu zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
do ODiDZN w Grudziądzu ul. Legionów 2
poniedziałek 15.45-16.30
do Szkoły Podstawowej nr 21 (po wcześniejszym uzgodnieniu), telefonicznie lub e-mailowo.
środa 8.00-8.45poniedziałek 15.30-16.15
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych:
geografia klasa VII – 9.12 o godz. 14.35
przyroda w klasie IV – 1.12 o godz. 10.45
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia formalności.
25.11.2021
ZAPROSZENIE
Zapraszamy nauczycieli geografii i przyrody na kolejne spotkanie SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA
Spotkanie odbędzie się on-line 2.12.2021 o godzinie 16.30
W celu potwierdzenia swojego uczestnictwa w Sieci należy wypełnić i przesłać Kartę zgłoszenia udziału w sieci, która znajduje się na stronie
www.odn-grudziadz.edu.pl. Ze względu na problemy z zapisem elektronicznym proszę o pobranie karty zgłoszenia z pobieralni, zeskanowanie jej
i przesłanie na adres e-mail doradcy.
Po wysłaniu karty zgłoszenia otrzymają Państwo link do spotkania.
Tegoroczna sieć skupiać się będzie na zadaniach, ćwiczeniach, programach, które pomogą uczniom uzupełniać zaległości wynikające z nauczania zdalnego, a także utrwalać wiedzę i rozwijać umiejętności. Program pracy sieci jest konstruowany w odpowiedzi na potrzeby tworzących ją nauczycieli.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
24.11.2021
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt. „Słońce (nie)zwykła gwiazda”.
Prelekcję wygłosi Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego (MOA) w Niepołomicach
DATA: 25 listopada (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Bezpośredni link do transmisji YouTube:
https://youtu.be/mHtTXlQjCho
Opis:
Słońce od zarania dziejów isnpiruje ludzkość do działania oraz jest energetyczną podstawą naszej egzystencji w Układzie Słonecznym. Podczas prelekcji będzie można w przystępny sposób usłyszeć wiele ciekawostek dotyczących naszej dziennej gwiazdy. Ponadto druga część wykładu będzie fascynjącym opisem renowacji historycznego unikatowego teleskopu Grubba, który aktualnie służy między innymi do obserwacji Słońca w Obserwatorium Astronomicznym UJ.
17.11.2021
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na transmisję wykładu pt. „Planeta czy wiemy co to jest”.
Prelekcję wygłosi dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
DATA: 18 listopada (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Bezpośredni link do transmisji YouTube:
https://youtu.be/0n6dpjIs1Gk
Opis:
Czym jest planeta? Definicja planety pojawiła się dość niedawno. Dopiero w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna podała jakie cechy powinien posiadać obiekt astronomoiczny, aby moża było nazywać go planetą. Okazuje się, że Wszechświat nieustannie zaskakuje nas swoją różnorodością. Istnieją obiekty astronomiczne, których przynależność do grona planet nadal budzi wątpliwości. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o wielu fascynujących cechach planet oraz zobaczyć przykłady nietypowych obiektów, których istnienie było dla wielu astronomów kosmiczną niepodzianką.
9.11.2021
ZAPROSZENIE
Zapraszam nauczycieli geografii i przyrody oraz innych zainteresowanych nauczycieli na spotkanie metodyczne
Odwrócona lekcja – sposób na poprawę wyników.
Spotkanie odbędzie się on-line 17.11.2021r. o godz 16.00
Link do meet: meet.google.com/vha-keyq-ehq
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
3.11.2021
Konsultacje dla nauczycieli, szczególnie z krótkim stażem pracy
Zapraszam geografów i przyrodników na konsultacje indywidualne 4.11.2021 r. od godz.16.00-17.30.
Proszę kontaktować się ze mną telefonicznie 697397510 lub mailowo rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl.
Jeśli chcielibyście spotkać się ze mną na meet proszę o wcześniejszy kontakt w celu udostępnienia linku.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
3.11.2021
Wydawnictwo Nowa Era zaprasza na spotkanie on line
4.11.2021 r., godz.16:00
Nowi w nowej szkole. Integracja klasy w środowisku stacjonarnym oraz online.
Program webinarium:
Nauczyciele, uczniowie, klasy czy jesteśmy tacy sami i co się zmieniło?
Jak wyglądają nowe potrzeby klasy jako grupy? Czy miniony rok był rokiem straconym?
Jakie inne ważne procesy integracji zaszły podczas nauki zdalnej?
Jak budować wspólne, zintegrowane środowisko uczące się, niezależnie od tego, czy przyjdzie nam uczyć (się) online, czy zostaniemy w szkolnych ławkach.
Webinarium poprowadzą:
dr Magdalena Śniegulska – Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Pracuje m.in. w Katedrze Psychologii Klinicznej i Zdrowia na Uniwersytecie SWPS
Magdalena Jurewicz – Socjolożka, trenerka, pracująca z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzicami
W listopadzie zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
do ODiDZN w Grudziądzu ul. Legionów 2
poniedziałek 15.45-16.30
do Szkoły Podstawowej nr 21 (po wcześniejszym uzgodnieniu), telefonicznie lub e-mailowo.
środa 8.00-8.45poniedziałek 15.30-16.15
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych:
geografia klasa VII – 3.11 o godz. 14.35
przyroda w klasie IV – 19.11 o godz. 10.45
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia formalności.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
27.10.2021
„NAUCZYCIELU PODZIEL SIĘ Z INNYMI!!!”
Zapraszam wszystkich chętnych do dzielenia się swoją wiedzą, swoimi rozwiązaniami metodycznymi, materiałami z innymi nauczycielami.
Na naszej stronie zaczęła działać zakładka Publikacje/materiały.
Za chwilę pojawią się materiały ponadprzedmiotowe oraz do wykorzystania na lekcjach przyrody i geografii.
Każdy nauczyciel, który chce udostępnić swój warsztat pracy, może przesłać materiały na adres doradcy. Zostaną one umieszczone na stronie ODiDZN.
Zachęcam do współpracy.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
25.10.2021
Wydawnictwo Nowa Era zaprasza na spotkanie on line
27.10.2021 r., godz.17:00
Jak rozwijać kompetencje emocjonalno-społeczne w projekcie?
Praca z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Program webinarium:
Rozpoznawanie i nazywanie emocji
Narzędzia TIK wspierające rozwój umiejętności społecznych w projekcie.
Emocjonalne koło fortuny.
Tworzenie dobrego środowiska do nazywania i okazywania emocji.
Niwelowanie nieprzyjemnych emocji przez współpracę, wsparcie i poczucie sukcesu.
Naturalne nawiązywanie relacji.
Webinarium poprowadzą:
Zyta Czechowska – Pedagożka specjalna, wykładowczyni akademicka, terapeutka z 24-letnim doświadczeniem pracy w szkole specjalnej, pasjonatka nowoczesnych technologii (posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert); dyrektor Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli; laureatka Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze; Nauczycielka Roku 2019.
Jolanta Majkowska – Autorka materiałów dydaktycznych, scenariuszy zajęć, projektów, programów autorskich oraz innowacji pedagogicznych; autorka szkoleń dla nauczycieli z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, współautorka bloga propagującego wykorzystanie multimediów i kreatywnych pomocy dydaktycznych w nauczaniu dzieci niepełnosprawnych intelektualnie; nauczycielka dyplomowana z 20-letnim doświadczeniem.
20.10.2020 odbyło się spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia geografów i przyrodników.
Tegoroczna sieć skupiać się będzie na zadaniach, ćwiczeniach, programach, które pomogą uczniom uzupełniać zaległości wynikające z nauczania zdalnego, a także utrwalać wiedzę i rozwijać umiejętności.
Zapraszam chętnych nauczycieli do dołączenia do naszej sieci.
W tym celu należy wypełnić kartę zgłoszenia do sieci i dołączyć do kolejnego spotkania.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
11.10.2021
Wydawnictwo Nowa Era zaprasza na spotkanie on line
14.10.2021 r., godz.16:00
Przemysł zaawansowanej technologii (hi-tech). Filar konkurencyjnych gospodarek.
Webinarium poprowadzi: dr Wojciech Świder pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Finansów Publicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Autor 11 artykułów naukowych i ponad 60 artykułów popularnonaukowych oraz publicystycznych wydanych drukiem. Autor bloga na facebooku: Wojciech Świder – ekonomia, inwestycje.
W październiku zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
do Szkoły Podstawowej nr 21 (po wcześniejszym uzgodnieniu), telefonicznie lub e-mailowo.
poniedziałek 15.30-16.15
środa 8.00-8.45
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych:
geografia klasa VII – 22.10 o godz. 12.45
przyroda w klasie IV – 22.10 o godz. 10.45
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia formalności.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
29.09.2021
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu
zaprasza na retransmisję wykładu pt. „Łazik marsjański POSSIBILITY”.
Projekt został zaprezentowany podczas tegorocznego European Rover Challenge.
DATA: 30 września (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie retransmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Bezpośredni link do retransmisji YouTube: https://youtu.be/jSjz-l6NoWc
Uwaga: zachęcamy do subskrypcji powyższego kanału YouTube.
Opis:
W programie będzie można zobaczyć szybkie podsumowanie aktualnie działających na Marsie łazików (Rafał Grabiański – gość programu). Ponadto uczniowie – laureaci XLVII OMSA – zaprezentują projekt oraz realizcję łazika marsjańskiego POSSIBILITY. Eksploracja kosmosu inspiruje uczniów do kreatywnego działania również w polskich szkołach. Podczas finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego w Grudziądzu, pojawia się coraz wiecej projektów konstruktorskich związanych z bezpośrednim badaniem bliskiego kosmosu.
28.09.2021
Ankieta – badanie potrzeb nauczycieli geografii i przyrody
w zakresie szkoleń organizowanych w ODiDZN
Poniższy link skieruje Państwa do ankiety. Proszę o skopiowanie i wklejenie go w górny przeglądarkę (najlepiej w górny pasek).
https://forms.gle/wnC86gzNTaC3jfsb7
Ankieta pozwoli nam przygotować dla Państwa szkolenia z interesującej Was tematyki.
Bardzo proszę o jej wypełnienie.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
17.09.2021
ZAPROSZENIE
dla nauczycieli geografii i przyrody na inauguracyjne spotkanie metodyczne w roku szkolnym 2021/2022
Spotkanie odbędzie się on-line 29.09.2021 o godzinie 16.00.
Link do meet: meet.google.com/ijk-wvgs-cnh
W programie przewidziano:
- Plany na rok szkolny 2021/2022
- Realizacja kierunków polityki oświatowej państwa oraz obszarów pracy rekomendowanych przez KO
- Przedstawienie oferty szkoleń ODiDZN.
- Aktywność badawcza uczniów w edukacji geograficznej w szkole podstawowej.
- Wymiana doświadczeń.
Serdecznie zapraszam do udziału w spotkaniu.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
Wydawnictwo Nowa Era
zaprasza na webinarium 20.09.2021 r. , godz.16:00
„O diagnozie edukacyjnej”
- o sztuce oceniania
- roli informacji zwrotnej
- warsztacie opracowania zadań testowych
- istocie regularnie prowadzonej diagnozy
Webinarium poprowadzi Anita Woźnica – dyplomowany nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, egzaminator maturalny, doradca metodyczny zatrudniony w Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, autor materiałów dydaktycznych, w tym zbiorów zadań, kart pracy i scenariuszy lekcji publikowanych przez wydawnictwo Nowa Era. Współpracownik instytucji edukacyjnych, m.in. Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
We wrześniu zapraszam do kontaktów z doradcą w ramach dyżuru metodycznego
do Szkoły Podstawowej nr 21 (po wcześniejszym uzgodnieniu), telefonicznie lub e-mailowo.
poniedziałek 15.30-16.15
środa 8.00-8.45
Zapraszam do udziału w zajęciach otwartych:
geografia klasa VII – 21.09 o godz. 8.00
przyroda w klasie IV – 29.09 o godz. 13.40
Proszę o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia formalności.
Renata Franczak – doradca metodyczny
tel.: 697397510
email: rfranczak@odn-grudziadz.edu.pl
WITAM WSZYSTKICH
W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2021/2022.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny. Przed nami kolejne wyzwania.
Wszystkim Nauczycielom życzę satysfakcji z podejmowanych działań oraz wielu osiągnięć
i sukcesów swoich i swoich uczniów, dużo zdrowia i wytrwałości.
Zapraszam Państwa na spotkania, warsztaty i konsultacje organizowane w nowym roku szkolnym.
Proszę na bieżąco śledzić informacje zamieszczone na stronie internetowej ODiDZN.
Zapraszam do kontaktów indywidualnych. Poniżej mój adres e-mail i numer telefonu.
Pozdrawiam serdecznie