XII Forum rozpoczął wokalny występ Julii Szynickiej – grudziądzanki, absolwentki Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gedanese w Gdańsku. Pierwszą prelegentką była Maria Danuta Gadziomska – psychoterapeutka, specjalista w zakresie udzielania pomocy ofiarom przemocy, która przybliżyła zebranym temat Frustracja potrzeb w dzieciństwie, związek do skłonności zachowań kompulsywnych – rzecz o wychowaniu, alkoholu i wzorcach rodzinnych.
Kolejny wykład wygłosił dr Marek Jeznach – ekspert ds. terroryzmu, który poruszył temat bezpieczeństwa w szkole oraz przygotowania jej na wypadek sytuacji kryzysowej lub zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Na zakończenie uczestnicy Forum wysłuchali monodram O tym jak nałóg niszczy życie człowieka autorstwa Lecha Dyblika – aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, pieśniarza, którego występ, z uwagi na to, że był oparty na własnych doświadczeniach aktora, wzbudził wielkie zainteresowanie i poruszenie wśród uczestników Forum.
Forum zorganizowane zostało przez Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu przy współudziale Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Honorowy patronat nad Forum objął Prezydent Miasta Grudziądza.
Obowiązki gospodarzy pełnili Naczelnik Wydziału Edukacji pani Sławomira Gajewska oraz Wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu pani Małgorzata Cieszyńska, która przywitała zgromadzonych gości i otworzyła Forum. Nad przebiegiem konferencji czuwali doradcy metodyczni ODiDZN, a spotkanie poprowadziła doradca metodyczny języka polskiego pani Celina Zbrzeźna.
Podczas Forum gościliśmy przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w osobach pani Wicekurator Marii Mazurkiewicz oraz starszego wizytatora pani Jolanty Gruchlik. W Forum udział wzięli również przedstawiciele instytucji współpracujących z placówkami oświatowymi oraz dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele i rodzice grudziądzkich szkół i placówek oświatowych, łącznie 159 osób.
XI Forum poprzedził występ zespołu Mow Squad, który tworzą wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Bielicach pod opieką Pana Pawła Skowrońskiego.
Pierwszy z wykładów Fundamentalna społecznie wartość rodziny jako podstawa porządku i ładu prawno-kulturowego społeczeństwa przyszłości przedstawił dr hab. pan Tadeusz Sakowicz – profesor z Instytutu Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na początku wykładu prelegent odniósł się do własnych doświadczeń, sygnalizując tym samym osobiste znaczenie rodziny i jej wpływ na wybór drogi życiowej. W swojej prezentacji pan profesor Sakowicz za fundamentalne wartości w rodzinie uznał wartości katolickie.
Następny z wykładów Rodziny zastępcze potrzebne od zaraz zaprezentowała pani Katarzyna Kminikowska Kierownik Działu Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. Pani Kminikowska, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy w Ośrodku, przedstawiła alarmującą sytuację dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo i zaapelowała o rozpropagowanie informacji o potrzebie rodzin zastępczych w naszym regionie. Przedstawiła również warunki, jakie musi spełnić osoba dorosła, aby mogła stać się rodziną zastępczą.
Po drugim z wystąpień nastąpiła przerwa kawowa, która dała okazję wymiany podglądów zgromadzonych gości.
Pierwszym z wystąpień po słodkim poczęstunku, był wykład Gdy w domu panuje przemoc. Świadomość rodziców a skutki Zespołu Stresu Pourazowego u dzieci, który przedstawiła pani Maria Danuta Gadziomska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu. Problematyką przemocy zajmuje się od ponad 13 lat. Posiada certyfikat specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie nadany przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jest również stałym mediatorem Sądu Okręgowego w Toruniu, prowadzi Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Toruniu. Pani Gadziomska wykazała wpływ, jaki wywiera niewłaściwa sytuacja w domu rodzinnym na zachowanie dzieci oraz wskazała u nich skutki Zespołu Stresu Pourazowego. Prelegentka odniosła się do własnych doświadczeń pracy z rodzinami potrzebującymi wsparcia i tym samym uwiarygodniła trudną sytuację pracy z tego typu rodzinami.
Bardzo ciekawym uzupełnieniem wykładu pani Marii Danuty Gadziomskiej był mini wykład pana dr Adama Cieszyńskiego – prawnika, na temat praw człowieka i regulujących je aktów prawnych.
Ostatnią z prezentacji było wystąpienie Ludzkość jako rodzina – zgrany slogan, czy realne wyzwanie? przedstawione przez pana Szymona Hołownię – dziennikarza, pisarza i publicystę. Pan Szymon Hołownia przedstawił dramatyczną sytuację ludności Afryki. W dobitnych słowach zobrazowanych konkretnymi przykładami i danymi liczbowymi, opisał skrajnie złą sytuację w Afryce oraz przyczyny tego tkwiące poza kontynentem afrykańskim. Opisał mechanizmy funkcjonowania założonych przez siebie fundacji Kasisi oraz Dobra Fabryka. Zaapelował tym samym o każdą, chociażby najmniejszą pomoc każdego z nas, w celu poprawy warunków bytowych matek i dzieci w Afryce, którymi zajmują się w/w fundacje.
Po ostatniej z prezentacji XI Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole zamknęła pani Małgorzata Cieszyńska. Pani Dyrektor w zakończeniu zaprosiła zgromadzonych gości do stoiska z publikacjami pana Szymona Hołowni i krótkiej rozmowy z prelegentami oraz na poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Gastroniczno-Hotelarskich w Grudziądzu.
XI Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole tradycyjnie należy zaliczyć do udanych i wartościowych spotkań praktyków szkolnych, które dało kolejną możliwość wymiany doświadczeń.
]]>Nie dlatego brakuje nam odwagi, iż rzeczy są za trudne; to rzeczy są trudne dlatego, że brakuje nam odwagi. ~Seneka~
W dniu 23 października 2017 roku w kinie Helios w Grudziądzu odbyło się Jubileuszowe X Forum Porozumienia w Szkole, którego myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z filozofii Seneki.
Forum zorganizowane zostało przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Komendę Miejską Policji w Grudziądzu oraz Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu.
Honorowy patronat nad Forum objął Prezydent Miasta Grudziądza Pan Robert Malinowski.
Obowiązki gospodarzy pełnili Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Sławomira Gajewska, która przywitała zgromadzonych gości i otworzyła Forum oraz Wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego do spraw Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu Pani Małgorzata Cieszyńska. Nad przebiegiem konferencji czuwali doradcy metodyczni ODiDZN, a spotkanie poprowadziła doradca metodyczny języków obcych Pani Monika Rudnicka-Chadaj.
W Forum udział wzięli min. przedstawiciele Policji: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy Pan Mirosław Elszowski, Komendant Miejski Policji w Grudziądzu Pan Dariusz Knoff, Rzecznik Policji w Grudziądzu Pan Maciej Szarzyński, Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu Pan Sylwester Lewandowski, Nadkomisarz Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu Pani Hanna Hydzik, przedstawiciele innych instytucji: Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Pani Jolanta Gruchlik, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych i Rodziny Rady Miejskiej Pani Krystyna Nowak, inicjator powstania Forum Pan Andrzej Cherek, Pani Ewa Herman-Nogowska oraz dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, liderzy WDN, nauczyciele, rodzice grudziądzkich szkół i placówek oświatowych, łącznie 164 osoby.
X Forum poprzedził występ muzyczny podopiecznych Pana Macieja Gburczyka z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej Grudziądz-Węgrowo. Następnie Pani Małgorzata Cieszyńska złożyła serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji X Forum Dyrektor Kina Helios w Grudziądzu Pani Weronice Rydzińskiej.
Pierwszy z wykładów Przemoc rówieśnicza. Wyjaśnienie socjo-ekologiczne przedstawił dr Jakub Kołodziejczyk z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Sophia z Krakowa, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na początku wykładu Pan Jakub Kołodziejczyk zdefiniował odrębność pomiędzy agresją a przemocą, następnie naświetlił perspektywę socjo-ekologiczną rozumienia przemocy. W dalszej części wykładu podkreślił, obrazując to przykładami z życia szkolnego, wpływ rówieśników na przemoc. Ostatnim z poruszanych zagadnień była interwencja.
Następny z wykładów Pseudokibice – funkcjonowanie oraz wpływ grupy na jednostkę zaprezentował inspektor Krzysztof Paczkowski, Dowódca Oddziału Prewencji KWP w Bydgoszczy. Wystąpienie to poruszyło zgromadzonych gości szeregiem przykładów ilustrowanych bogatym materiałem filmowym i były to nieznane szerszej publiczności akty przemocy ze strony grup pseudokibiców. Pan inspektor Krzysztof Paczkowski przedstawił również „Kodeks pseudokibica”, mechanizm funkcjonowania grupy, lidera w grupie i wpływ grupy na jednostkę oraz zwrócił szczególną uwagę na emblematy i szaliki, po których można rozpoznać kibiców wśród uczniów naszych szkół.
Ostatnim z wystąpień był wykład Gniew w ławce szkolnej. Krótkie interwencje przedstawiony przez dr Dominikę Łęcką z Motylarnii – Ośrodka Rozwoju Osobistego i Zawodowego dla Kobiet w Toruniu, socjologa zdrowia, psychoterapeutę systemowego i narracyjnego, promotora zdrowia, autora programów profilaktycznych. Pani Dominika Łęcka w krótkich słowach, ale bardzo obrazowych przykładach, podjęła się wyjaśnienia problemów: emocji jako zmysłu, kontrolowania emocji i niehigienicznej kumulacji emocji oraz gniewu. Następnie prelegentka wskazała jakie kompetencje emocjonalne służą higienicznemu życiu z gniewem i jak rozpoznawać sytuacje przekraczania granic. Na zakończenie spotkania Pani Dominika Łęcka poddała zgromadzonych gości testowi własnych kompetencji emocjonalnych w zakresie wiedzy o emocjach. Bardzo ciekawym uzupełnieniem wykładu dr Dominiki Łęckiej były popołudniowe zajęcia warsztatowe dla nauczycieli zorganizowane w siedzibie ODiDZN w Grudziądzu.
Po ostatniej z prezentacji Jubileuszowe X Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole zamknęła Wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego do spraw Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu Pani Małgorzata Cieszyńska. Pani Dyrektor wyraziła przekonanie, że zaprezentowane przez prelegentów wystąpienia pomogą zgromadzonym gościom wzmocnić siebie. Abyśmy w konsekwencji bycia silnym, pomagali naszym uczniom i ich rodzicom, nauczycielom, wychowawcom i dyrektorom, abyśmy w porozumieniu z innymi czynili szkołę przyjazną i otwartą na zmiany i na końcu, abyśmy uczyli się kontaktu z samym sobą i potrafili budować więzy z innymi.
Zamykające X Forum dyskusje zgromadzonych gości toczyły się przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu.
Jubileuszowe X Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole tradycyjnie należy zaliczyć do udanych i wartościowych spotkań praktyków szkolnych, które dało kolejną możliwość wymiany doświadczeń i będzie kontynuowane.
„Miejmy odwagę uczyć i wychowywać”
Joanna Białobrzeska
Dnia 25 października 2016 roku w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyło się IX Forum Porozumienia w Szkole, którego myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z książki jednej z prelegentek konferencji – Pani Joanna Białobrzeskiej – Miejmy odwagę uczyć i wychowywać.
Forum zorganizowane zostało przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Komendę Miejską Policji w Grudziądzu oraz Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu.
Honorowy patronat nad Forum objął Prezydent Miasta Grudziądza Pan Robert Malinowski.
Obowiązki gospodarzy pełnili Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Andrzej Cherek, który przywitał zgromadzonych gości i otworzył Forum oraz Wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego w Grudziądzu Pani Małgorzata Cieszyńska. Nad przebiegiem konferencji czuwali doradcy metodyczni ODiDZN, a spotkanie prowadziła Pani Monika Rudnicka-Chadaj.
W Forum udział wzięli: Pani Maria Mazurkiewicz Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, Panie Jolanta Gruchlik i Danuta Lauks starsi wizytatorzy Kuratorium Oświaty, Pani Joanna Iwanowska Przewodnicząca Komisji Edukacji, Pani Edyta Ogonowska z Komisji Edukacji, Pan Krzysztof Klonowski Przewodniczący Powiatu Grudziądzkiego, Pani Aleksandra Marasińska-Królikiewicz z Sądu, Pani Hanna Hydzik z Policji oraz przedstawiciele innych instytucji współpracujących z placówkami oświatowymi oraz dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele i rodzice grudziądzkich szkół i placówek oświatowych, łącznie 163 osoby.
Konferencję poprzedził występ zespołu muzycznego „Wesołe Nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Grudziądzu.
Pierwszy z wykładów wygłosił mgr Maciej Barczak na temat: Wychowanie chłopców – przestrzenie dla rodzica i wychowawcy. Początkowo dla słuchaczy wyodrębnienie przez prelegenta z procesu wychowania jedynie chłopców wydało się kontrowersyjne, jednak Pan Maciej Barczak bardzo dobitnie i przy pomocy suchych statystyk podkreślił szczególny nacisk, jaki należy położyć na delikatną materię wychowawczą chłopców. Wykład okraszony dużą ilością materiału audiowizualnego, wzbudził sporo emocji w odbiorcach, prelegent zaś w bardzo konsekwentnym, uporządkowanym wykładzie potrafił sobie zjednać zgromadzonych gości.
Podczas przerwy, przy poczęstunku przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu, uczestnicy dyskutowali o wykładzie.
Następne z wystąpień dotyczyło tematu Przemoc ukryta. Jak ją rozpoznać, jak jej zapobiegać?, a zaprezentowała je dr Agnieszka Widera-Wysoczańska. Prezentacja zachwyciła wielością materiału badań prelegentki i w wielu punktach wzbudziła bardzo silne emocje, wynikające z operowania przez prelegentkę opisami przypadków jej własnej praktyki psychologicznej. Pani Agnieszka Widera-Wysoczańska przywołała również najbardziej drastyczne sytuacje przemocy rówieśniczej w polskiej szkole – wskazała przyczyny przemocy, samo zjawisko i jej bohaterów i co najważniejsze – sposoby radzenia sobie z przemocą w szkole.
Ostatnią z prelegentek była mgr Joanna Białobrzeska z wykładem Miejmy odwagę uczyć i wychowywać, która zaprezentowała wyniki swojej pracy zawarte w publikacji pod tym samym tytułem. Prezentacja Pani Joanny Białobrzeskiej była pięknym uwieńczeniem konferencji, gdyż wskazała na sylwetkę nauczyciela – mistrza i wychowawcy, który ma w sobie odwagę, by uczyć i wychowywać.
IX Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole uznane zostało za udane i satysfakcjonujące, co utwierdza gospodarzy w konieczności kontynuowania wysiłku organizacji kolejnego, tym razem już X Forum Porozumienia w Szkole.
Link do prezentacji Pana Macieja Barczaka: http://prezi.com/vzt2txtxtzak/?utm_campaign=share&utm_medium=copy
[nggallery id = 75]
]]>
![]() |
![]() |
„Stare pytania wymagają nowych odpowiedzi”
pod takim hasłem 20 października 2015 r. odbyło się VIII Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole zorganizowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu. Honorowy patronat nad Forum objął Prezydent Miasta Grudziądza Pan Robert Malinowski.
W Forum uczestniczyli: Pani Jolanta Metkowska p.o. Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Pani Jolanta Gruchlik starszy wizytator Kuratorium Oświaty, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele ZNP, Policji, Straży Miejskiej, Sądu Rejonowego i innych instytucji współpracujących z placówkami oświatowymi oraz dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, rodzice i nauczyciele grudziądzkich szkół i placówek oświatowych; łącznie 184 osoby.
Obowiązki gospodarzy pełnili Pani Ewa Herman-Nogowska wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu i Pan Andrzej Cherek naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Nad przebiegiem konferencji czuwali doradcy metodyczni ODiDZN, a spotkanie prowadziła Pani Adriana Kloskowska.
Podczas VIII Grudziądzkiego Forum Porozumienia w Szkole poruszone zostały zagadnienia nurtujące współczesną polską szkołę. Wykład na temat: ”Sprawiedliwość naprawcza w szkole” wygłosiła psycholog mgr Ewa Czemierowska, która wyjaśniła słuchaczom, czym jest sprawiedliwość naprawcza, jakie są jej tradycje w polskiej dydaktyce oraz w jaki sposób, stosując podejście naprawcze, można skutecznie zapobiegać przemocy w szkołach. Na temat mózgu dziecka i dlaczego czasami tak trudno zrozumieć ucznia, mówił dr Marek Kaczmarzyk – neurodydaktyk, który przybliżył uczestnikom Forum tajemnice rozwoju mózgu dziecka i nastolatka oraz wyjaśnił, jaki wpływ na zachowanie młodego człowieka ma stopień zaawansowania rozwoju jego mózgu.
Pani sędzia Anna Maria Wesołowska poruszyła temat edukacji prawnej uczniów oraz roli mediacji jako odpowiedzi na nowe zagrożenia, jakimi są przede wszystkim cyberprzemoc, wczesna inicjacja seksualna oraz grooming. Ostatni wykład, wygłoszony przez dr Monikę Zielińską, dotyczył procedur redukcji zaburzeń zachowania.
VIII Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole uświetnił występem chór ”Cantus” ze Szkoły Podstawowej Nr 18 w Grudziądzu pod batutą Pani Sylwii Szczypior, a podczas przerwy uczestnicy dyskutowali przy poczęstunku przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu.
[nggallery id=55]
]]>W Forum udział wzięli: Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, wiceprezydent Przemysław Ślusarski, Naczelnik Wydziału Edukacji Andrzej Cherek, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Beata Przybylska, dyrektorzy, pedagodzy grudziądzkich szkół oraz przedstawiciele rodziców.
Forum poprzedził występ Kabaretu APSIK , który odegrał scenkę z życia szkoły pt. „Lekcja informatyki”, pod kierunkiem Pani mgr Małgorzaty Zubrzyckiej ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Grudziądzu, która nawiązywała do tematyki spotkania.
Na Forum wystąpili prelegenci: mgr Maciej Winiarek , który jest pasjonatem rozwoju edukacji, Dyrektorem i Trenerem TOCFE w Polsce. Specjalizuje się w uczeniu myślenia, tzw. myśleniu krytycznym. Zaprezentował wykład pt. ” Szczęśliwy Dyrektor/ Nauczyciel – fantazja, czy realność”. Drugim prelegentem był dr Paweł Krajewski, który przedstawił zagadnienie „Obyś cudze dzieci uczył. Nauczyciel XXI wieku – zestresowany, czy zrelaksowany?” Po przerwie, wypowiedział się dr Cezary Wojtczak na temat „Kreacji wizerunku Dyrektora i Nauczyciela”.
Mamy nadzieję, że Forum odpowiedziało na pytania: jak być szczęśliwym nauczycielem, jak kreować swój wizerunek i walczyć ze stresem oraz z wielkim sercem i oddaniem uczyć „cudze dzieci”.
Link do filmiku:
Autor: Internetowa Telewizja Miejska
[nggallery id=41]
]]>
Kolejne materiały będziemy aktualizować na bieżąco w tym poście. Zachęcamy do odwiedzania strony!
]]>[nggallery id=21]
]]>Forum zostało pomyślane jako coroczne, październikowe spotkanie, w którym uczestniczą – dyrektorzy szkół i placówek miasta Grudziądza oraz powiatów grudziądzkiego i świeckiego, pedagodzy, wychowawcy klas, liderzy wewnątrzszkolnego doskonalenia, nauczyciele oraz rodzice, osoby wspomagające procesy dydaktyczne, przedstawiciele policji, kuratorzy sądowi, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej Grudziądza.
W okresie sześciu lat upowszechnialiśmy postawy wzajemnego szacunku w relacjach szkolnych, budowanie porozumienia wobec organów szkoły, dbałość o skuteczną komunikację, o rozwój umiejętności psychospołecznych, budowanie atmosfery i klimatu szkoły. Podejmowaliśmy trudne zagadnienia m in. subkultury młodzieżowe, jako szansa lub zagrożenie wychowawcze, dysleksja rozwojowa u dzieci, młodzieży i dorosłych, neurodydaktyka – nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi, trudne zachowania młodzieży i sposoby ich rozwiązywania, budowanie relacji z innymi, zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży, profilaktykę uzależnień, przekazywanie wartości ludziom młodym.
Upowszechnialiśmy dobre lokalne praktyki, prowadziliśmy debaty panelowe na temat porozumienia w szkole. Wymienialiśmy się doświadczeniem, by nauczanie i wychowanie stawało się trwałym procesem. Realizowaliśmy „Miejską strategię przeciwadziałania przemocy wobec dziecka i rodziny oraz działań profilaktyczncych w Grudziądzu”, rządowy program „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, priorytety Ministra Edukacji Narodowej i Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Refleksje podczas wykładów, doświadczenia na warsztatach, dzielenie się przykładami dobrych praktyk oraz debaty skłoniły nas do „wyjścia” poza granice Grudziądza i zaproszenie autorytetów moralnych, dydaktycznych, wychowawczych. Od 2008 roku prelegentami i wykładowcami Forum byli m. in.
M. Jakubczak – psycholog CMPP Warszawa,
o. W. Żmudziński – jezuita, dyrektor Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców Gdynia,
dr hab. Jacek Kurzępa – SWPS Wrocław, autor scenariuszy filmów „Galerianki”, „Świnki”,
mgr Elżbieta Olszewska – dyrektor programowy Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”,
mgr Małgorzata Lipska – Centralna Komisja Egzaminacyjna Warszawa,
ks. dr Jan Kaczkowski – bioetyk UMK Toruń, Dyrektor Hospicjum im. św. o. Pio w Pucku,
mgr Dorota Zawadzka – „Superniania”,
prof. zw. dr hab. Marta Bogdanowicz – UG w Gdańsku, wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dysleksji,
dr Marzena Żylińska – NKJO Toruń, DSW Wrocław,
dr Dominika Łęcka – UMK Toruń.
Współorganizujemy te spotkania po to, aby wzmocnić siebie, a silni móc pomagać naszym uczniom, wychowawcom i ich rodzicom; po to, aby w porozumieniu z innymi czynić szkołę przyjazną i otwartą na zmiany, uczyć się kontaktu z samym sobą i budować więzi z innymi.
Prezydent Grudziądza Pan Robert Malinowski powiedział: „Forum organizowane w Grudziądzu stanowi znakomitą okazję do dyskusji o właściwym porozumieniu. Jestem dumny, z tej szeroko znanej inicjatywy, która w jednej sali gromadzi kadrę kierowniczą, pedagogów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli fundacji, policji oraz duchowieństwa”.
]]>