Zdrowe żywienie i ruch podstawą piramidy edukacji

19 grudnia 2017 r.

Dnia 21 listopada 2017r o godzinie 16.00 w Auli CKU ODiDZN w Grudziądzu odbyła się konferencja w ramach programu „ZDROWE ŻYWIENIE I RUCH PODSTAWĄ PIRAMIDY EDUKACJI”.

W konferencji wzięli udział nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego, przyrody i inni zainteresowani nauczyciele.

Swój wykład pt. „Dziecko z chorobą przewlekłą w szkole” wygłosiła Pani  Ewa Swarcewicz-Bejger – lekarz medycyny rodzinnej, specjalista chorób wewnętrznych.

Pani doktor omówiła najczęściej spotykane choroby przewlekłe, jakie występują u dzieci. Zwróciła uwagę na typowe i nietypowe objawy chorób takich jak np. cukrzyca, padaczka, choroby serca, silne alergie oraz podała sposoby postępowania  nauczycieli w razie nasilenia objawów chorobowych u dziecka.  Po spotkaniu był czas na pytania indywidualne, ponieważ każdy przypadek chorobowy ma swoją specyfikę i z różnymi dziećmi nauczyciele mają do czynienia.

Udział w spotkaniu pozwoli nauczycielom na właściwe reagowanie w razie problemów związanych z chorobami przewlekłymi dzieci.

Konferencja „Zdrowe żywienie i ruch podstawą piramidy edukacji”.

Dnia 10 listopada 2016 r. o godzinie 13.00 w Auli CKU ODiDZN w Grudziądzu, ul. Legionów 2 odbyła się konferencja w ramach programu „ZDROWE ŻYWIENIE I RUCH PODSTAWĄ PIRAMIDY EDUKACJI”.
Organizatorami spotkania byli Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli.
Uroczystego otwarcia konferencji i powitania gości dokonała dyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli
Pani Małgorzata Cieszyńska.
W konferencji wzięło udział 166 osób w tym dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Grudziądza. Na konferencję przybyli zaproszenie goście, w tym Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu Pan Andrzej Cherek, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych i Rodziny Rady Miejskiej Grudziądza Pani Krystyna Nowak oraz dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli Pan Tomasz Kempski.
Pierwszy wykład ilustrowany prezentacją pt. „Walory przyrodnicze i kulturowe okolic Grudziądza jako potencjał do realizacji zajęć poza szkołą” wygłosił Pan Michał Czepek, pracownik Informacji Turystycznej w Grudziądzu, który przedstawił i zobrazował obszary cenne przyrodniczo okolic Grudziądza w celu wspomagania realizacji zajęć edukacyjnych.
Następnie głos zabrał prezes oddziału Koła Przewodników PTTK w Grudziądzu, podróżnik i przyrodnik Pan Maciej Wiśniewski, który podczas wykładu „Fortyfikacje i turystyka, a zdrowie człowieka” opowiedział o twierdzach i zespołach fortyfikacyjnych Grudziądza i okolic, zwracając uwag, że są one istotnym elementem krajobrazu kulturowego i przyrodniczego i wpływają znacząco na zdrowie człowieka. Poinformował słuchaczy o terminach zwiedzania i przedstawił dostępne na rynku przewodniki do zwiedzania indywidualnego i z przewodnikiem.
Na zakończenie konferencji Pani Adriana Kęsik, dietetyk i nauczyciel, omówiła najczęściej popełniane błędy żywieniowe młodzieży i jakie mogą być ich konsekwencje oraz co powinniśmy zmienić, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Podsumowania konferencji dokonała Pani Dyrektor ODiDZN Małgorzata Cieszyńska.

Uprzejmie informujemy, że przedstawione na konferencji prezentacje dostępne są w sekretariacie ODiDZN, z powodu dużych rozmiarów nie mogą być umieszczone na stronie. Osoby zainteresowane proszone są o przyniesienie płyty lub pendrive. Serdecznie zapraszamy.

[nggallery id=76]

Konferencja „Zdrowe żywienie i ruch podstawą piramidy edukacji”.

Dnia 15 października 2015 r. o godzinie 1300 w Auli Miejskiej w Grudziądzu, ul. Sienkiewicza 22 odbyła się konferencja w ramach programu „ZDROWE ŻYWIENIE I RUCH PODSTAWĄ PIRAMIDY EDUKACJI”.Organizatorami spotkania byli Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli.

Uroczystego otwarcia konferencji i powitania gości dokonała dyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli Pani Ewa Herman-Nogowska. W konferencji wzięło udział 185 osób w tym 53 dyrektorów, nauczycieli i opiekunów oraz 132 uczniów.

Pierwszy wykład ilustrowany filmem pt. „Pasja drogą do sukcesu” wygłosiła pani Marlena Wawrzyniak, najsilniejsza Polka w Armwrestlingu, Mistrzyni Europy, Mistrzyni Pucharu Świata Zawodowców, WiceMistrzyni Świata, Multimedalistki Turniejów Międzynarodowych PersonalTrainer „Aspiration”.

Następnie głos zabrała pani Natalia Mogiłko, dietetyk Szpitala Miejskiego w Grudziądzu, która podczas wykładu „Zdrowe żywienie w praktyce” przedstawiła zasady zdrowego odżywiania dzieci i dorosłych.

Na zakończenie konferencji prezes oddziału PTTK w Grudziądzu Pan Piotr Łukiewski krótko przypomniał historię PTTK oraz opowiedział o rodzajach aktywności turystycznej w mieście Grudziądzu.

Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań prowadzącym. Podsumowania konferencji dokonała Pani Ewa Herman-Nogowska

[nggallery id=54]

[wpfilebase tag=file id=98 tpl=filebrowser /]

I Potyczki szóstoklasistów

26 listopada 2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Grudziądzu odbyły się Pierwsze potyczki szóstoklasistów zorganizowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Grudziądza, Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli, Medyczną Szkołę Policealną nr 1,  w ramach miejskiego programu Zdrowe żywienie i ruch podstawą piramidy edukacji

            Celami imprezy było: propagowanie zdrowego trybu życia i szeroko rozumianej aktywności fizycznej oraz integracja dzieci szkół podstawowych z terenu Grudziądza.

            Uroczystego otwarcia Potyczek dokonał Pan Wiceprezydent Miasta Grudziądza Przemysław Ślusarski. Dobrej zabawy życzył uczestnikom Pan Naczelnik Wydziału Edukacji Andrzej Cherek. W zawodach uczestniczyły czteroosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe. Przed zawodami swoje umiejętności zaprezentowała grupa taneczna z ZSO nr 2, po czym wszyscy uczestnicy wzięli udział w rozgrzewce przy muzyce. Zmagania uczestników polegały na wykonywaniu konkurencji sportowych oraz zadań teoretycznych. Każda drużyna przygotowała w szkole i przywiozła ze sobą plakat promujący zdrowy tryb życia.

            Uczniowie byli bardzo zaangażowani i dobrze się bawili, o czym świadczy fakt, iż po ukończeniu kolejnych zadań, podejmowali dodatkowe próby ich wykonywania.

            Na zakończenie zawodów wszyscy uczniowie zostali uhonorowani przez Pana Prezydenta Miasta Grudziądza Roberta Malinowskiego medalami i dyplomami oraz otrzymali odblaskowe koniczynki zapewniające bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy na kolejne Potyczki szóstoklasistów w 2014 roku.

[nggallery id=24]

III Konferencja dot. zdrowego żywienia – 11 czerwiec 2013 r.

Dnia 11 czerwca 2013 roku o godzinie 15:00 w auli CKU, ul. Legionów 2 w Grudziądzu odbyła się III Konferencja w ramach programu  „ZDROWE ŻYWIENIE I RUCH  PODSTAWĄ PIRAMIDY EDUKACJI” pod Patronatem Prezydenta Grudziądza.

Organizatorami spotkania byli Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli oraz Zespół Szkół Medycznych – Medyczna Szkoła Policealna nr 1.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się pedagodzy, nauczyciele biologii, przyrody, edukacji zdrowotnej oraz przedstawiciele rodziców uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, w sumie w konferencji uczestniczyło 68 osób. W konferencji uczestniczył Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Pan Andrzej Cherek, Dyrektor Zespołu Szkół Medycznych Pani Katarzyna Rzanna oraz wielu dyrektorów szkół, w których realizowany jest program.

Uroczystego otwarcia konferencji i powitania gości dokonała Dyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli Pani Ewa Herman-Nogowska.

Głównym punktem konferencji był wykład doktora nauk medycznych Pani Małgorzaty Dąbkowskiej z  Wydział Lekarskiego Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, który dotyczył zaburzeń odżywiania dzieci i młodzieży.

Możliwości kreowania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży na bazie zasobów Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku przedstawiła  Dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku Pani Izabela Piwowarska.

[nggallery id=20]

Materiały z warsztatów dot. Programu

Poniżej przekazujemy Państwu do pobrania prezentacje i propozycje ćwiczeń z dziećmi, które były omawiane na organizowanych przez doradców metodycznych warsztatach:

[wpfilebase tag=file id=46 tpl=filebrowser /],
[wpfilebase tag=file id=49 tpl=filebrowser /],
[wpfilebase tag=file id=48 tpl=filebrowser /],
[wpfilebase tag=file id=47 tpl=filebrowser /].

II Konferencja – 24 maj 2012 rok

Dnia 24 maja 2012 roku w Aeroklubie Grudziądzkim, Lotnisko Lisie Kąty
odbyła się II konferencja w ramach programu: „ZDROWE ŻYWIENIE I RUCH PODSTAWĄ PIRAMIDY EDUKACJI”
pod Patronatem Prezydenta Grudziądza.

Organizatorami spotkania był Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Grudziądzu, Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli oraz Zespół Szkół Medycznych – Medyczna Szkoła Policealna Nr 1.
W konferencji uczestniczyli nauczyciele wychowawcy klas IV grudziądzkich szkół podstawowych, którzy rozpoczęli wdrażanie programu dotyczącego poprawy świadomości żywieniowej uczniów.
Przybyłych gości powitała dyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli Pani Ewa Herman-Nogowska. Następnie głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół Medycznych-Medycznej Szkoły Policealnej Nr1 Pani Katarzyna Rzanna, która przedstawiła założenia i cele programu. Omówienia roli wychowawców klas IV w edukacji i badaniach na temat zdrowego żywienia uczniów dokonała Pani Adrianna Kęsik nauczyciel dietetyk Zespołu Szkół Medycznych. Przedstawiła również ankietę „Dzień z życia ucznia”, która jest narzędziem diagnostycznym w badaniach uczniów klas IV i ich rodziców. Pani Kęsik udzieliła przybyłym nauczycielom wskazówek do analizy ilościowej przeprowadzonej ankiety. Doradca metodyczny pedagogiki ODiDZN Pani Jolanta Grzebieniewska przedstawiła możliwości prowadzenia zajęć z uczniami na terenie Aeroklubu Nadwiślańskiego. Głównym punktem konferencji była prelekcja radnego Pana Michała Czepka pracownika Biura Informacji Turystycznej, podczas której ukazał możliwości wykorzystania walorów turystyczno – rekreacyjnych miasta i okolic Grudziądza w pracy z uczniem. Przedstawione informacje wzbogaciły wiedzę nauczycieli i mogą stanowić inspiracje do organizowania ciekawych zajęć dydaktycznych i ruchowych.
Na zakończenie konferencji głos zabrał Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Andrzej Cherek, który zachęcił wychowawców klas IV do zaangażowania się w działania związane z realizacją programu, a Dyrektor ODiDZN podziękowała wszystkim przybyłym na konferencję.

[wpfilebase tag=file id=35 tpl=filebrowser /]
[wpfilebase tag=file id=36 tpl=filebrowser /]

[nggallery id=8]

I Konferencja – 18 kwiecień 2012 rok

Sprawozdanie z konferencji
Dnia 18 kwietnia 2012 roku
w auli CKU przy ul. Legionów 2 w Grudziądzu
odbyła się konferencja inaugurująca program
„ZDROWE ŻYWIENIE I RUCH PODSTAWĄ PIRAMIDY EDUKACJI”’
pod Patronatem Prezydenta Grudziądza.

Organizatorami spotkania byli Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli oraz Zespół Szkół Medycznych – Medyczna Szkoła Policealna nr 1.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się Radni Rady Miejskiej, dyrektorzy grudziądzkich szkół, pedagodzy, nauczyciele biologii, przyrody i wychowania fizycznego, w sumie w konferencji uczestniczyło 112 osób.
Spotkanie miało na celu przybliżenie zebranym problemów niewłaściwego odżywiania wśród dzieci i młodzieży oraz programu, który przy współpracy nauczycieli, zostanie wdrożony do szkół w celu poprawy świadomości żywieniowej uczniów.
Uroczystego otwarcia konferencji i powitania gości dokonał Wiceprezydent Grudziądza Pan Przemysław Ślusarski. Konferencję prowadziła dyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli Pani Ewa Herman-Nogowska. Założenia i cele programu przedstawili Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Pan Andrzej Cherek i Dyrektor Zespołu Szkół Medycznych Pani Katarzyna Rzanna. Narzędzie diagnostyczne opracowane przez doradców metodycznych i nauczycieli dietetyków omówili nauczyciele Zespołu Szkół Medycznych Pani Adrianna Kęsik i Pani Mirosława Jakiel-Sadowska. Problem braku aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży w szkołach naświetlił doradca metodyczny wychowania fizycznego ODiDZN Pan Marek Grzebieniewski, który swoje wystąpienie „Zdrowe żywienie – zrób ruch” ubarwił krótkim filmem animowanym.
Głównym punktem konferencji był wykład doktora nauk medycznych Pani Danuta Kurylak, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy na temat „Epidemii otyłości”, który dotyczył zasad zdrowego żywienia i roli ruchu w zwalczaniu otyłości u dzieci i młodzieży. Na zakończenie zdrowy poczęstunek pod hasłem „Kanapka dla zdrowia” przygotował Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.
Podsumowania konferencji dokonał Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Andrzej Cherek, życząc wszystkim owocnej pracy przy realizacji projektu.

[wpfilebase tag=file id=37 tpl=filebrowser /]
[wpfilebase tag=file id=31 tpl=filebrowser /]
[wpfilebase tag=file id=32 tpl=filebrowser /]
[wpfilebase tag=file id=33 tpl=filebrowser /]

[nggallery id=7]